Nowy kandydat dołącza do organizacji MŚ w 2030 roku

Piłka nożna
Nowy kandydat dołącza do organizacji MŚ w 2030 roku
fot. PAP
Nowy kandydat dołącza do organizacji MŚ w 2030 roku

Maroko połączy siły z Hiszpanią i Portugalią w trójstronnej kandydaturze o organizację piłkarskich mistrzostw świata w 2030 roku - ogłosił we wtorek król Mohammed VI.

Wcześniej oba kraje z Półwyspu Iberyjskiego planowały mundial przeprowadzić z Ukrainą. Niepewna sytuacja wywołana przez agresję militarną Rosji uaktywniła działaczy Maroka.

 

- Chciałbym ogłosić, że Królestwo Maroka postanowiło wraz z Hiszpanią i Portugalią złożyć wspólną kandydaturę do organizacji mistrzostw świata w 2030 roku – napisał król Maroka Mohammed VI w liście odczytanym przez ministra sportu tego kraju Chakiba Benmoussę w Kigali, gdzie odbywa się 73. Kongres FIFA.

 

- Ta wspólna oferta, bez precedensu w historii piłki nożnej, połączy Afrykę i Europę, północną i południową część Morza Śródziemnego oraz światy afrykański, arabski i eurośródziemnomorski. Wydobędzie również z nas wszystkich to, co najlepsze – geniusz, kreatywność i doświadczenie - głosi dokument.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Saudyjczycy chcą wybudować stadiony w innym kraju? Tak próbują zwiększyć swoje szanse na organizację mundialu

 

Maroko po raz piąty ubiega się o organizację finałów MS po ofertach złożonych na lata 1994, 1998, 2006 i 2010 roku. Najbliżej w wyścigu do roli gospodarza było za ostatnim razem, w którym przegrało z Republiką Południowej Afryki.

 

Piłkarze tego kraju zaszokowali świat na turnieju w Katarze w zeszłym roku, kiedy jako pierwsza afrykańska drużyna doszli do półfinału, gdzie przegrali z Francją. Maroko ostatecznie zajęło czwarte miejsce, przegrywając z Chorwacją.

 

Maroko było także gospodarzem Klubowych Mistrzostw Świata 2022, które zostały opóźnione z powodu mundialu w Katarze i odbyły się w zeszłym miesiącu.

 

Jest jeszcze jedna potwierdzona wspólna oferta na finały 2030 z krajów Ameryki Południowej: Argentyny, Paragwaju, Chile i Urugwaju. Ta ostatnia federacja była gospodarzem pierwszych finałów mistrzostw świata w 1930 roku.

 

Współgospodarzami mistrzostw świata 2026 będą Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanada, a 48 drużyn rozegra łącznie 104 mecze. FIFA zatwierdziła we wtorek nowy format turnieju z 12 grupami, w których dwie czołowe drużyny i osiem najlepszych zespołów z trzecich miejsc awansuje do rundy pucharowej.

SF, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie