Bez straty seta! Siatkarze Jastrzębskiego Węgla w półfinale Ligi Mistrzów

Jastrzębski Węgiel zagra w półfinale CEV Champions League 2023.

Jastrzębski Węgiel wygrał z VfB Friedrichshafen 3:0 w rewanżowym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów. W pierwszym spotkaniu jastrzębianie również odnieśli zwycięstwo w trzech setach. Takie wyniki dały im awans do półfinału, w którym zmierzą się ze zwycięzcą rywalizacji Halkbank Ankara – Cucine Lube Civitanova.

Jastrzębianie od początku meczu nie pozostawili rywalom złudzeń. Szybko uzyskali solidną zaliczkę (6:2). Drużyna z Niemiec próbowała jeszcze nawiązać walkę, ale w środkowej części seta gospodarze mieli już wyraźną przewagę (17:9), a w końcówce powiększyli ją do dziesięciu oczek (21:11). Byli skuteczniejsi od rywali w ataku i lepiej punktowali blokiem (6–0). Seta zamknął skutecznym atakiem Stephen Boyer (25:14).

Druga odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana. Siatkarze VfB Friedrichshafen zanotowali fragment dobrej gry, wygrali cztery akcje z rzędu i uzyskali przewagę (8:11). Gospodarze odrobili straty – gdy asem popisał się Moustapha M'Baye było 12:12. Przez pewien czas trwała wyrównana walka, ale w końcówce przewagę uzyskali jastrzębianie. Po ataku Trevora Clevenota odskoczyli na cztery oczka (21:17) i kontrolowali sytuację w końcówce. Boyer obił blok rywali, zdobył ostatni punkt (25:20) i przypieczętował awans jastrzębian do półfinału.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla rozstrzygnęli rywalizację, więc w kolejnej partii trener Marcelo Mendez posłał w bój zawodników rezerwowych. Mimo tego, gospodarze szybko odskoczyli rywalom (10:5) i pewnie zmierzali po zwycięstwo w całym meczu. Stało się ono faktem po skutecznym ataku Rafała Szymury w dziewiąty metr (25:16).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel - VfB:

Najwięcej punktów: Tomasz Fornal (10) – Jastrzębski Węgiel; Tim Peter (10) – VfB Friedrichshafen. Jastrzębianie skuteczniejsi w ataku (54%–38%), lepiej punktowali zagrywką (5–0) i blokiem (10–2). MVP: Benjamin Toniutti.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali ćwierćfinałową rywalizację z VfB Friedrichshafen bez straty seta. W półfinale zagrają ze zwycięzcą rywalizacji Halkbank Ankara – Cucine Lube Civitanova.

Jastrzębski Węgiel – VfB Friedrichshafen 3:0 (25:14, 25:20, 25:16)

Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Moustapha M'Baye, Stephen Boyer, Trevor Clevenot, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jan Hadrava, Eemi Tervaportti, Dawid Dryja, Kamil Dębski, Rafał Szymura, Jakub Macyra, Maksymilian Granieczny (libero). Trener: Marcelo Mendez.
VfB Friedrichshafen: Ziga Stern, Aleksandar Nedeljković, Michał Superlak, Vojin Cacic, Andre Brown, Dejan Vincić – Blair Bann (libero) oraz Mateusz Biernat, Luciano Vicentin, Tim Peter, Simon Kohn. Trener: Mark Lebedew.