PŚ w biathlonie: Johannes Thingnes Boe z kompletem zwycięstw w sprincie

Johannes Thingnes Boe

Johannes Thingnes Boe wygrał w Oslo bieg na 10 km biathlonowego Pucharu Świata. Norweg triumfował we wszystkich siedmiu sprintach w tym sezonie. Drugi w czwartek był Szwed Martin Ponsiluoma, natomiast trzeci Niemiec Benedikt Doll.

Najlepszy z trójki Polaków Andrzej Nędza-Kubiniec sklasyfikowany został na 95. miejscu.

Zwycięzca miał jeden strzał niecelny. Wyprzedził Ponsiluomę o 23,9 s oraz Niemca Benedikta Dolla 28,9, który podobnie jak Szwed nie popełnił blędu na strzelnicy.

Czwarte miejsce przypadło Andrejsowi Rastorgujevsowi (Łotwa) - strata 45,5, piąte Norwegowi Sturli Holmowi Laegreidowi - 48,0, a szóste Niemcowi Johannesowi Kuehnowi - 55,9.

Nędza-Kubiniec stracił do zwycięzcy 4.12,2 mając trzy pudła. 98. miejsce przypadło Tomaszowi Jakiele - strata 4.22,3, a 101. Wojciechowi Skorusie - 4.47,9. Obaj mieli identyczny wynik strzelania jak Nędza-Kubiniec.

Wystartowało 108 zawodników, sklasyfikowano 107.

Był to ostatni, siódmy sprint zaliczany do klasyfikacji Pucharu Świata w sezonie 2022/2023. Klasyfikację wygrał Johannes Thingnes Boe - 630 pkt, który wyprzedził Laegreida - 375, Ponsiluomę - 328, Dolla 285, oraz swojego brata Tarjeia Boe - 250 i Niemca Romana Reesa - 226. Na 73. miejscu skklasyfikowany został z dziewięcioma punktami Grzegorz Guzik. Punktowało 84 zawodników.

Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ już wcześniej zapewnił sobie Johannes Thingnes Boe, który ma po 19 z 21 zawodów 1409 punktów. Kolejne miejsca zajmują: Laegreid - 993, Vetle Sjaastad Christiansen (Norwegia) - 866, Doll - 718, Ponsiluoma 703 i Johannes Dale (Norwegia) - 630.

Na 72. miejscu plasuje się Guzik z 20 pkt.