Pięciosetowa bitwa w hicie PlusLigi! PGE Skra Bełchatów pozostała w grze o play-off

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla Rafal Szymura i Jurij Gladyr oraz Aleksandar Atanasijevic z PGE Skry Bełchatów podczas meczu 28. kolejki PlusLigi.

Jastrzębski Węgiel przegrał z PGE Skrą Bełchatów 2:3 w meczu 28. kolejki PlusLigi. Obie ekipy stworzyły kapitalne widowisko, a dwa punkty wywalczone na trudnym terenie przedłużyły nadzieje bełchatowian na grę w play-off.

Premierowa partia przyniosła zaciętą rywalizację obu drużyn, a przewaga przechodziła z rąk do rąk. Raz mieli ją goście (9:12), później gospodarze (18:16), a w decydującą fazę seta obie ekipy wkroczyły przy wyniku 20:20. As Aleksandara Atanasijevicia i atak Filippo Lanzy dały przewagę gościom. Bełchatowianie zdołali ją utrzymać, a seta zamknął asem serwisowym Karol Kłos (22:25).

Drugą odsłonę bełchatowianie rozpoczęli od mocnego uderzenia i nadal najważniejszą rolę odgrywała zagrywka. Trzema asami popisał się Atanasijević i było 1:7. Gospodarze szybko odrobili straty (10:10) i rozpoczęła się wyrównana walka obu ekip. Kluczowe akcje wygrali gospodarze, skuteczniejsi w ataku w tym secie. Wynik na 25:22 ustalił Rafał Szymura, który dał w tym secie bardzo dobrą zmianę.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla uzyskali przewagę od początku trzeciego seta (7:3). W kolejnych akcjach utrzymywali przewagę, a bełchatowianie nie byli w stanie wiele zdziałać. Na trzecią partię nie wyszedł już Mateusz Bieniek, który nie doszedł jeszcze do optymalnej dyspozycji po chorobie. Tym razem końcówka nie przyniosła większych emocji. Jastrzębianie kontrolowali sytuację, a Jurij Gladyr postawił kropkę nad "i" asem serwisowym (25:19).

Bełchatowianie znaleźli się pod ścianą, ale nie rezygnowali i w czwartym secie zrobili wszystko, by doprowadzić do tie-breaka. Punktową zagrywką na początku popisał się Dick Kooy (3:5), a wypracowaną przewagę goście utrzymywali w dalszej części tej partii (9:12, 13:18). Grali z ogromną determinacją, kończyli trudne akcje, a rywale nie byli w stanie ich zatrzymać. Atanasijević skutecznym atakiem zakończył tę część meczu (21:25). W tym momencie siatkarze Skry wywalczyli punkt, który przedłużył ich nadzieje na grę w play-off.

Zwycięzcę hitowego starcia wyłonił więc tie-break, w którym obie ekipy walczyły punkt za punkt. Po ataku Kooya goście mieli minimalną zaliczkę przy zmianie stron (7:8), a po niej asa dołożył Atanasijević. Jastrzębianie odrobili straty (9:9), ale rywale znów uzyskali przewagę. Po przestrzelonej zagrywce rywali bełchatowianie mieli piłkę meczową (12:14). Gospodarze obronili się w kolejnej akcji, ale po chwili serwisem w siatkę zakończyli to pasjonujące spotkanie (13:15).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel - PGE Skra:

Najwięcej punktów: Tomasz Fornal (17), Rafał Szymura (17), Rafał Szymura (13), Stephen Boyer (13), Moustapha M'Baye (11) – Jastrzębski Węgiel; Aleksandar Atanasijević (26), Dick Kooy (16), Filippo Lanza (16), Karol Kłos (10) – PGE Skra. Gospodarze lepiej punktowali blokiem (11–6), goście zagrywką (4-9, 7 asów Atanasijevicia). MVP: Aleksandar Atanasijević (18/29 = 62% skuteczności w ataku + 7 asów + 1 blok; zagrał na +22).

Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Moustapha M'Baye, Stephen Boyer, Trevor Clevenot, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jan Hadrava, Eemi Tervaportti, Rafał Szymura, Jakub Macyra. Trener: Marcelo Mendez.
PGE Skra: Mateusz Bieniek, Aleksandar Atanasijević, Dick Kooy, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Filippo Lanza – Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Bartłomiej Janus, Dawid Gunia, Wiktor Musiał, Lukas Vasina. Trener: Andrea Gardini.

Wyniki meczów 28. kolejki PlusLigi:

2023-03-16: GKS Katowice – Trefl Gdańsk 0:3 (22:25, 20:25, 21:25)
2023-03-17: PSG Stal Nysa – Asseco Resovia Rzeszów 1:3 (18:25, 25:27, 25:22, 17:25)
2023-03-18: LUK Lublin – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:1 (25:21, 25:23, 29:31, 25:16)
2023-03-18: Aluron CMC Warta Zawiercie – Barkom Każany Lwów 3:1 (25:14, 25:13, 17:25, 25:15)
2023-03-19: Cerrad Enea Czarni Radom – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (10:25, 25:22, 22:25, 23:25)
2023-03-19: Jastrzębski Węgiel – PGE Skra Bełchatów 2:3  (22:25, 25:22, 25:19, 21:25, 13:15)
2023-03-20: BBTS Bielsko-Biała – Projekt Warszawa (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-03-20: Cuprum Lubin – Indykpol AZS Olsztyn (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).