Szef MKOl broni powrotu Rosjan i Białorusinów na IO. "Nie możemy być arbitrami w sporach politycznych"

Inne
Szef MKOl broni powrotu Rosjan i Białorusinów na IO. "Nie możemy być arbitrami w sporach politycznych"
Fot. PAP
Thomas Bach

Igrzyska olimpijskie oraz MKOl nie mogą być arbitrami w globalnych sporach politycznych - powiedział w środę przewodniczący tej organizacji Thomas Bach. Działacz broni w ten sposób planów dotyczących włączenia rosyjskich i białoruskich sportowców do zmagań w Paryżu w 2024 roku.

Przemawiając na forum politycznym w niemieckim Essen Bach podkreślił, że igrzyska powinny trzymać się z dala od polityki, w przeciwnym razie stracą moc jednoczącą. Powołał się na przykłady wcześniejszych bojkotów w latach 70. i 80. XX wieku.

 

ZOBACZ TAKŻE: Zapadła decyzja! Lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Świata odbędą się w Polsce 

 

"Jeśli polityka decyduje o tym, kto może wziąć udział w zawodach, to sport i zawodnicy stają się narzędziami polityki. Sport nie może wtedy przekazać swojej jednoczącej mocy" – stwierdził szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

 

"Musimy być politycznie neutralni, ale nie apolityczni. Dobrze wiemy, że polityka rządzi światem. Wiemy też, że nasze decyzje mają implikacje polityczne i musimy to uwzględniać w naszym myśleniu. Ale nie powinniśmy popełnić błędu, wywyższając się na arbitrów politycznych sporów, ponieważ zostaniemy zmiażdżeni przez te siły polityczne" – dodał.

 

W trakcie przemówienia Bacha przed salą koncertową zebrało się kilkudziesięciu demonstrantów, w tym uchodźcy z Ukrainy, aby sprzeciwić się jakiemukolwiek udziałowi rosyjskich i białoruskich sportowców w igrzyskach w 2024 roku.

 

Trzymali zdjęcia zbombardowanych obiektów sportowych i transparenty wzywające do całkowitego zakazu występów zawodników z tych dwóch krajów.

 

Polska, podobnie jak m.in. wiele krajów Europy, jest za wykluczeniem Rosjan i Białorusinów z przyszłorocznych igrzysk olimpijskich.

 

MKOl nałożył sankcje na Rosję i Białoruś po inwazji zbrojnej na Ukrainę w zeszłym roku, ale teraz jest niechętny całkowitemu wykluczeniu sportowców z tych krajów z igrzysk z obawy przed powrotem do bojkotów z czasów zimnej wojny. Bierze pod uwagę możliwość dopuszczenia ich do zmagań w stolicy Francji jako neutralnych sportowców, bez możliwości prezentowania barw narodowych czy odgrywania hymnów.

 

W styczniu MKOl wyznaczył ścieżkę dla sportowców z Rosji i Białorusi, aby walczyli o miejsca olimpijskie w kwalifikacjach azjatyckich i rywalizowali w Paryżu właśnie jako neutralni zawodnicy.

 

"Ukraina chce, cytuję, +totalnej izolacji wszystkich Rosjan+" - powiedział w środę Bach.

 

"Mamy dylemat. Czujemy, cierpimy i rozumiemy ukraińskich obywateli oraz sportowców. Z drugiej strony, jako organizacja globalna, ponosimy odpowiedzialność za prawa człowieka i Kartę Olimpijską. Jedno i drugie nie pozwala na tak totalną izolację osób posiadających konkretny paszport" - dodał przewodniczący MKOl. 

mtu, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie