Znamy szczegóły Rajdu Polski 2023

Moto
Znamy szczegóły Rajdu Polski 2023
fot. PAP
Rajd Polski

Szesnaście szutrowych odcinków specjalnych znalazło się w programie 79. Rajdu Polski, trzeciej rundy mistrzostw Europy, który w tym roku odbędzie się w dniach 19-21 maja na trasach w rejonie Mikołajek.

Zawodnicy walczący w najstarszej imprezie w kalendarzu tegorocznych rajdowych ME zmierzą się na próbach znanych z poprzednich edycji, ale także na OS-ach niewykorzystywanych wcześniej w polskiej rundzie europejskiego czempionatu.

 

Rajd Polski będzie trzecią rundą mistrzostw Europy. Od lat rozgrywany pod koniec czerwca, w tym roku odbędzie się w trzeci weekend maja. Do Polski kierowcy przyjadą po dwóch pierwszych rundach sezonu - Rajdzie Fafe i Rajdzie Wysp Kanaryjskich.

 

- Ubiegłoroczna edycja spotkała się z bardzo dobrymi ocenami ze strony obserwatorów FIA i promotora. Przygotowaliśmy zmienioną trasę, której odcinki specjalne liczą ponad 180 kilometrów. Nie brakuje wśród nich znanych z ubiegłych lat klasyków, ale i rajdowych nowości, szczególnie w ostatnim dniu zawodów. Tegoroczny sezon rajdowych ME zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie, można się spodziewać mocnej obsady - powiedział dyrektor zawodów Krzysztof Maciejewski.

 

Walka o zwycięstwo w trzeciej rundzie FIA ERC 2023 rozpocznie się jeszcze przed ceremonią startu zaplanowaną na 19 maja, na godzinę 17 w centrum Mikołajek. Tego dnia o 12.30 ruszy odcinek kwalifikacyjny Baranowo (3,46 km). Jego wyniki zdecydują o kolejności startowej do pierwszego etapu imprezy. W programie pierwszego dnia zawodów jest także widowiskowa próba na torze Mikołajki Arena (2,5 km).

 

W sobotę 20 maja w programie są cztery odcinki specjalne, z czego trzy będą pokonywane dwukrotnie. Pętlę otworzy najdłuższy w rajdzie OS Świętajno (18,54 km). Następnie załogi pojadą na zmodyfikowane warianty oesów Markowskie (13,53 km) i Wieliczki (17,35 km).

 

Po przerwie serwisowej zawodnicy ponownie pokonają trzy wymienione próby, a etap zakończy starcie na Mikołajki Arena.

 

W niedzielę w programie sporo nowości. Walka przeniesie się na zachód od Mikołajek. Przygotowano cztery próby, na których załogi pojawią się po dwa razy. Na pobudkę zaplanowano zupełnie nowy oes Barczewo (10,73 km), po którym zawodników czeka kolejna nowość, czyli odcinek Biskupiec (12,3 km).

 

Wracając do Mikołajek kierowcy stoczą walkę na dwóch ostatnich odcinkach: Gmina Mrągowo (9,4 km) oraz Mikołajki (6,68 km). Finałem będzie Power Stage Gmina Mrągowo, na którym będzie można zdobywać dodatkowe punkty do klasyfikacji generalnej cyklu.

 

Ceremonia zakończenia rajdu zaplanowana jest na godz. 18.15 na Rynku w Mikołajkach. W sumie długość 16 odcinków specjalnych 79. Rajdu Polski wynosi 182,06 km.

 

W sezonie 2022 w Mikołajkach zwyciężył Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia Rally2 Evo). Rajd był wtedy czwartą rudną ME. Po raz pierwszy od 2013 roku, gdy zwyciężył Kajetan Kajetanowicz, w imprezie triumfował polski kierowca.

 

Drugie miejsce ze stratą 10 s wywalczył Szwed Tom Kristennson (Hyundai I20 Rally2), a trzecie Estończyk Ken Torn (Ford Fiesta Rally2) - strata 18,1 s. 

DK, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie