Znamy wyniki konkursu w Lahti! Kryształowa Kula odebrana

Eva Pinkelnig odebrała Kryształową Kulę

Japonka Yuki Ito wygrała w fińskim Lahti ostatni w sezonie konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich. Drugie miejsce zajęła Norweżka Anna Odine Stroem, a trzecia była Niemka Katharina Althaus. Kryształową Kulę odebrała Austriaczka Eva Pinkelnig. Polki nie startowały.

Ito w pierwszej serii skoczyła 117 m i zajmowała siódme miejsce. W drugim skoku osiągnęła 123 m, dzięki czemu uzyskała notę 238,8 pkt i awansowała na pierwsze miejsce.

Stroem skoczyła 117,5 m i 123,5 m, co dało jej 237,6 pkt. W drugiej serii ustanowiła kobiecy rekord dużej skoczni w Lahti. Została drugą po Maren Lundby Norweżką, która w jednym sezonie 10 razy znalazła się na podium. Trzecia Althaus uzyskała 123 m i 116 m - 236,9 pkt.

Tuż za podium znalazła się Pinkelnig. Trzy kolejne miejsca zajęły Norweżki: Eirin Maria Kvandal, Maren Lundby i Silje Opseth.

34-letnia Pinkelnig pierwszy raz w karierze zdobyła Kryształową Kulę. W całym sezonie zgromadziła 1662 pkt. Przed rokiem klasyfikację Generalną Pucharu Świata zwyciężyła jej młodsza koleżanka z reprezentacji Austrii - Marita Kramer, która w tym sezonie uplasowała się na 15. pozycji.

Druga w klasyfikacji generalnej była Altaus - 1497 pkt, a trzecie miejsce zajęła Słowenka Ema Klinec - 1281 pkt. Czwarta Stroem straciła do podium trzy punkty.

Jedyną Polką, która punktowała w sezonie 2022/23 była Nicole Konderla. Z dorobkiem sześciu punktów uplasowała się na 51. pozycji.

W Pucharze Narodów wygrały Austriaczki - 4154 pkt przed Niemkami - 3904 i Norweżkami - 3720. Reprezentacja Polski zdobyła 56 pkt i była 14. Na większość dorobku punktowego biało-czerwonych składają się osiągnięcia w konkursach drużyn mieszanych, w których uczestniczyli również mężczyźni.

W weekend na skoczni Salpausselkaa będą rywalizować mężczyźni. W sobotę odbędzie się konkurs drużynowy, a w niedzielę indywidualny.