Federacje bojkotują mistrzostwa świata w boksie

Sporty walki
Federacje bojkotują mistrzostwa świata w boksie
fot. PAP
MŚ w boksie

Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu (IBA) rozpoczęło proces rejestracji uczestników mistrzostw świata mężczyzn. Imprezę, która odbędzie się w dniach 1-14 maja w Taszkiencie, zbojkotowało już kilka krajowych federacji.

Mistrzostwa, których gospodarzem będzie Uzbekistan, już spotkały się z ostracyzmem niektórych federacji. Powodem jest dopuszczenie do rywalizacji sportowców z Rosji i Białorusi. Podobnie było w przypadku MŚ kobiet, które w niedzielę zakończą się w Indiach. Do New Delhi swoich reprezentantek nie wysłało jedenaście krajowych związków, w tym Polska.

 

ZOBACZ TAKŻE: Tyson Fury spodziewa się siódmego dziecka

 

Uczestników MŚ w Taszkiencie można zgłaszać do 31 marca.

 

W październiku IBA poinformowała, że w MŚ 2023 bokserzy z Rosji oraz Białorusi będą mogli startować. W dodatku, wbrew zaleceniom Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, wystąpią nie jako zawodnicy neutralni, a pod swoimi flagami. MKOl wydał takie decyzje po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę.

 

- Nasze najważniejsze wydarzenia, mistrzostwa świata, zostały stworzone, aby wyłonić najsilniejszych, ale także aby uczcić ich wielkie osiągnięcia – powiedział Umar Kremlow, prezydent IBA.

 

Na początku marca prezes nowozelandzkiej federacji Steve Hartley ujawnił, że alternatywne zawody dla MŚ w Taszkiencie mają się odbyć w Holandii jeszcze w tym roku.

 

Kremlow wyśmiał plany oponentów, twierdząc, że to jak „porównywanie komara ze słoniem”.

 

Złoci medaliści MŚ otrzymają 200 tys. dolarów, srebrni 100 tys., a zdobywcy brązowych krążków dostaną po 50 tys. w tej walucie.

 

Międzynarodowe zamieszenie powstałe wokół boksu nie sprzyja jego promocji. Dyscyplinę już wstępnie wykreślono z programu igrzysk Los Angeles 2028, a grozi jej także usunięcie z olimpijskich zmagań w Paryżu w przyszłym roku.

JŻ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: FEN 30: Ceremonia otwarcia

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie