MŚ w łyżwiarstwie figurowym: Amerykanie najlepsi w tańcach

Madison Chock i Evan Bates

Amerykanie Madison Chock i Evan Bates zdobyli w sobotę swój pierwszy tytuł w tańcu na lodzie na mistrzostwach świata w łyżwiarstwie figurowym w japońskiej Saitamie. Polska para Anastazja Polibina i Paweł Gołowisznikow zajęła 22. miejsce.

Chock i Evan Bates prowadzili po pierwszej części rywalizacji, tańcu rytmicznym. Reprezentanci USA wygrali również finałowy taniec dowolony, zdobywając 226,01 punktów.

Mistrzowie Europy Charlene Guignard i Marco Fabbri z Włoch zajęli drugie miejsce (219,85), a mistrzowie Grand Prix Final, Piper Gilles i Paul Poirier z Kanady - trzecie (217,88).

„Dążymy do tego celu od wielu lat” – powiedział Bates. „To było jednocześnie ekscytujące i stresujące. Wiem, że taniec na lodzie jest bardzo konkurencyjny. Rywalizowaliśmy z tymi wszystkimi zespołami przez tyle lat. Naprawdę chcieliśmy skupić się na sobie i jeździć jak najlepiej” - dodał.

Chock i Bates, trzykrotni mistrzowie Czterech Kontynentów, razem startują od 12 lat. W zeszłym roku się zaręczyli. Zdobyli srebrny medal na mistrzostwach świata 2015 w Pekinie, brąz w Bostonie w 2016 i brąz w zeszłym roku w Montpellier.

Rywalizowali także w sześciu finałach Grand Prix, zdobywając cztery medale – wszystkie srebrne. Amerykanie byli czwartą parą ubiegłorocznych igrzysk w Pekinie.

Reprezentujący Polskę Anastazja Polibina i Paweł Gołowisznikow nie zdołałi awansować do finałowej części konkursu. W stawce 33. par zajęli 22. miejsce.