El. Euro 2024: Zagrali dla Polski. Wpadka Czechów w Kiszyniowie!

Czesi sensacyjnie stracili punkty w Mołdawii

Sensacja w Kiszyniowie! Czesi, którzy w pierwszym meczu eliminacji Euro 2024 bez żadnych problemów wygrali z Polską, w poniedziałek zaledwie zremisowali bezbramkowo z Mołdawią! Z takiego rezultatu najbardziej ucieszyli się właśnie Biało-Czerwoni, którzy dzięki wygranej 1:0 z Albanią nie stracili dystansu do podopiecznych Jaroslava Silhavego.

Czesi przystępowali do spotkania opromienieni zwycięstwem 3:1 nad ekipą trenera Fernando Santosa. Mołdawia natomiast w pierwszej kolejce eliminacji zremisowała 1:1 z Wyspami Owczymi, ratując punkt dzięki wykorzystanej przez Iona Nocolaescu "jedenastce" w 87. minucie meczu. Murowanym faworytem starcia byli jednak nasi południowi sąsiedzi i każdy wynik inny niż przekonująca wygrana podopiecznych Jaroslava Silhavego byłby sensacją.

Mołdawianie, choć ustawieni byli wybitnie defensywnie (z pięcioma obrońcami), nie zamierzali skupiać się wyłącznie na murowaniu dostępu do własnej bramki i w pierwszych minutach spotkania próbowali akcji zaczepnych. Po jednej z nich Mihail Caimacov dośrodkował groźnie z rzutu wolnego w pole karne Czechów, jeden z zawodników gospodarzy przedłużył piłkę na dalszy słupek, ale żaden z Mołdawian nie zdołał dojść do futbolówki.

Jeszcze lepszą okazję do otworzenia wyniku podopieczni trenera Siergieja Kleszczenki mieli w 24. minucie. Po dośrodkowaniu Caimacova z rzutu rożnego z lewej strony boiska asekurujący bramkarza przy lewym słupku Vladimir Coufal najpierw zatrzymał główkę jednego z gospodarzy, a następnie dobitkę Maxima Cojocaru.

Czesi otrząsnęli się po początkowym szoku i w 26. minucie trafili do siatki Mołdawian. Tomas Soucek zdecydował się na mocne uderzenie zza pola karnego, a do odbitej przez jednego z defensorów gospodarzy piłki dopadł Jan Kuchta, który z bliska pokonał Doriana Raileana. Po analizie VAR gol nie został jednak uznany, ponieważ napastnik Sparty Praga był na spalonym.

Zmiany wyniku nie przyniosła również akcja ekipy Jaroslava Silhavego z doliczonego czasu pierwszej połowy. Po dośrodkowaniu Davida Juraska z lewego skrzydła Tomas Cvancara przedłużył podanie do nadbiegającego Soucka, ale pomocnik angielskiego West Hamu z pięciu metrów uderzył w poprzeczkę. Pierwsza połowa zakończyła się więc dość niespodziewanie bezbramkowym remisem.

Po zmianie stron pierwszą okazję do strzelenia gola mieli Czesi. W 53. minucie Adam Hlożek ruszył z piłką z własnej połowy boiska, a następnie odegrał do Kuchty, który zdecydował się na płaskie uderzenie z osiemnastu metrów. Strzał był jednak zbyt lekki, by mógł sprawić większe problemy dobrze ustawionemu Dorianow Raileanowi.

W 66. minucie Mołdawianie kolejny raz postraszyli zawodników "Czeskich Lwów". Wprowadzony na boisko w drugiej połowie Virgiliu Postolachi znakomitym podaniem wypuścił podłączającego się do akcji ofensywnej Ioana-Calina Revenco, ten dośrodkował płasko na bliższy słupek, ale kończący ten atak Maxim Cojocaru fatalnie skiksował...

Czesi odpowiedzieli kilkadziesiąt sekund później. Hlożek dostał podanie z lewej strony boiska od Antonina Baraka, ale futbolówka po potężnym uderzeniu napastnika Bayeru Leverkusen przeszła tuż obok lewego słupka mołdawskiej bramki.

Mimo kilku kolejnych sytuacji w ostatnich 20 minutach (minimalnie niecelne uderzenie Petra Sevcika, główka Cvancary obok bramki) rozpaczliwie atakującym Czechom nie udało się strzelić zwycięskiego gola. Podopieczni trenera Jaroslava Silhavego tylko zremisowali 0:0 z Mołdawią, co przy jednoczesnym zwycięstwie Polaków nad Albanią pozwoliło Biało-Czerwonym mogło tchnąć w naszą drużynę powiew optymizmu.

Mołdawia - Czechy 0:0

Mołdawia: Dorian Railean - Ioan-Calin Revenco (83. Sergiu Platica), Artur Craciun, Victor Mudrac, Veaceslav Posmac, Serafim Cojocari - Nichita Motpan (59. Virgiliu Postolachi), Vadim Rata, Mihail Caimacov - Ion Nicolaescu (83. Victor Stina), Vitalie Damascan (14. Maxim Cojocaru)

Czechy: Jiri Pavlenka - Tomas Holes, Jakub Brabec, Vaclav Jemelka - Vladimir Coufal, Tomas Soucek, Antonin Barak (73. Petr Sevcik), David Jurasek - Tomas Cvancara, Adam Hlożek (83. Ondrej Lingr), Jan Kuchta (73. Mojmir Chytil)

Żółte kartki: Caimacov - Coufal, Sevcik