Norwegowie zdecydowanie za bojkotem igrzysk w Paryżu

Inne
Norwegowie zdecydowanie za bojkotem igrzysk w Paryżu
fot. PAP
Norwegowie zdecydowanie za bojkotem igrzysk w Paryżu

W najnowszym sondażu opinii publicznej 47 procent Norwegów opowiedziało się zdecydowanie za bojkotem olimpiady w Paryżu, jeżeli dopuszczeni do startu zostaną sportowcy z Rosji i Białorusi.

Sondaż został przeprowadzony przez instytut Norstat na zlecenie telewizji publicznej NRK. Według wyników podanych w środę 34 procent nie bierze bojkotu pod uwagę, a 17 nie ma zdania.

 

ZOBACZ TAKŻE: Szef MKOl broni powrotu Rosjan i Białorusinów na IO. "Nie możemy być arbitrami w sporach politycznych" 

 

- Nasze stanowisko przedstawione podczas spotkania z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim w poniedziałek jest takie, że nie zgadzamy się na uczestnictwo zawodników z Rosji i Białorusi podczas prowadzenia przez ich kraje tak brutalnej wojny - powiedziała prezes norweskiej konfederacji sportu Berit Kjoell.

 

- Dlatego wynik badania cieszy, ponieważ świadczy o poważnym podejściu do tej sprawy norweskiego społeczeństwa - dodała.

 

Według komentatorów NRK wynik badania odzwierciedla poszanowanie wartości przez norweskie społeczeństwo, które nie protestowało, kiedy w 1980 roku Norwegia zdecydowała się bojkotować olimpiadę w Moskwie z powodu inwazji ZSSR na Afganistan.

 

- Jak widać, nic w tej sprawie się nie zmieniło i pomimo wielu szans medalowych sport w takiej sytuacji staje się dla Norwegów mniej ważny - skomentowała wyniki sondażu NRK.

 

Stacja dodała, że ”popieranie wykluczenia Rosjan i Białorusinów jest dla Norwegów naturalne od początku wojny w Ukrainie, lecz zgoda na bojkot olimpiady to już zaskakujący drastyczny krok”.

 

Wojna w Ukrainie od początku jej trwania wpływa szczególnie na Norwegów, ponieważ na północy są sąsiadem Rosji i mają z nią 196 kilometrów granicy lądowej i morską na Morzu Barentsa.

psz, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie