Niespodzianka w Miami! Aryna Sabalenka odpadła w ćwierćfinale

Aryna Sabalenka

Wiceliderka światowego rankingu tenisistek Aryna Sabalenka niespodziewanie przegrała z Rumunką Soraną Cristeą 4:6, 4:6 w ćwierćfinale turnieju WTA 1000 na twardych kortach w Miami (pula nagród 8,8 mln dolarów). To dopiero trzecia porażka Białorusinki w tym sezonie.

Rozstawiona z "2" Sabalenka do ćwierćfinału awansowała pokonując gładko Czeszkę Barborę Krejcikovą, triumfatorkę tegorocznej edycji turnieju WTA 1000 w Dubaju. Styl, w którym tego dokonała, nie zwiastował ciężkiej przeprawy z 74. w rankingu WTA Cristeą, chociaż ta wyeliminowała wcześniej z rywalizacji m.in. rozstawioną z "5" Francuzkę Caroline Garcię.

Rumunka zaskoczyła wyżej notowaną rywalkę, przełamując ją już w pierwszym gemie środowego meczu. Po kilku wyrównanych gemach Białorusinka zdołała odrobić stratę, jednak chwilę później ponownie została przełamana, Cristea utrzymała swój serwis i mogła cieszyć się z wygrania pierwszego seta.

Druga partia miała dokładnie taki sam przebieg - w pierwszym gemie Rumunka przełamała przeciwniczkę. Ta chwilę później odpowiedziała jej tym samym, ale 74. tenisistka światowego rankingu ponownie zdołała wygrać gema przy serwisie rywalki. Sabalenka miała w końcówce dwie szanse na kolejne przełamanie i wyrównanie stanu rywalizacji w tej odsłonie, jednak Cristea zdołała odrobić straty i obronić swoje podanie.

Taki rezultat to spora niespodzianka, bowiem wiceliderka światowego rankingu wygrała już w tym sezonie 21 meczów, zdobywając m.in. pierwszy wielkoszlemowy tytuł w karierze - była najlepsza w Australian Open. Tydzień wcześniej dotarła do finału turnieju WTA 1000 w Indian Wells.

Białorusinka i Rumunka grały ze sobą po raz pierwszy.

Cristea, jedyna nierozstawiona tenisistka, która pozostała w turnieju, nie straciła jeszcze w Miami seta. W półfinale zagra ze zwyciężczynią starcia Rosjanki Jekatieriny Aleksandrowej (nr 18) i turniejowej Czeszki Petry Kvitovej (15).

We wtorek do półfinału awansowały triumfatorka z Indian Wells Jelena Rybakina (10) oraz Amerykanka Jessica Pegula (3). Ich pojedynek zaplanowano na czwartek.