Po 11 latach została uznana mistrzynią olimpijską. Kolejna dyskwalifikacja wśród Rosjan

Inne
Po 11 latach została uznana mistrzynią olimpijską. Kolejna dyskwalifikacja wśród Rosjan
fot. PAP
Lashinda Demus została oficjalnie uznana złotą medalistką igrzysk w Londynie

Lashinda Demus została oficjalnie uznana złotą medalistką igrzysk w Londynie z 2012 roku przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Prawie 11 lat temu 40-letnia obecnie Amerykanka zajęła drugie miejsce w biegu na 400 m przez płotki, ale zwyciężczynię Natalię Antiuch zdyskwalifikowano.

W Londynie 8. sierpnia Demus była wolniejsza od Rosjanki o 0,07 s i otrzymała srebro, ale w efekcie afery dopingowej w Rosji wielu reprezentantów tego kraju zostało zdyskwalifikowanych po latach - kara nie ominęła m.in. Antiuch, której anulowano wszystkie wyniki od lipca 2012 do czerwca 2013 roku.

 

ZOBACZ TAKŻE: "Rządy nie mogą decydować, którzy sportowcy mogą brać udział w poszczególnych zawodach"

 

Srebro otrzyma Czeszka Zuzana Hejnova, a brąz - reprezentantka Jamajki Kaliese Spencer. Na razie nie wiadomo, kiedy i w jaki sposób MKOl przekaże medale i dyplomy. Procedury przewidują sześć różnych sposobów na to, a wyboru spośród nich mają dokonać sami sportowcy.

 

MKOl oficjalnie potwierdził też w czwartek dyskwalifikację innej Rosjanki Jeleny Łaszmanowej, która triumfowała w Londynie w chodzie na 20 km. To z kolei oznacza, że w tej konkurencji wszystkie medale otrzymają reprezentantki Chin, kolejno: Qieyang Shije, Liu Hong i Lu Xiuzhi.

DK, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie