Podział punktów w Zawierciu! Aluron wskoczył na drugie miejsce, ale...

Siatkarz Aluron CMC Warty Zawiercie Dawid Konarski i Dominik Czerny z Cuprum Lubin podczas meczu 30. kolejki PlusLigi.

Siatkarze Aluron CMC Warty Zawiercie wygrali z Cuprum Lubin 3:2 w meczu 30. kolejki PlusLigi. Taki wynik sprawił, że Jurajscy Rycerze nie zdołali zrównać się punktami z liderem tabeli – Asseco Resovią. Wskoczyli na drugie miejsce i wyprzedzają o punkt Jastrzębski Węgiel, który w ostatnim meczu tej części sezonu zagra z ZAKSĄ. Drużyna z Lubina zakończyła fazę zasadniczą na 14. miejscu.

W drużynie z Zawiercia nie mogli wystąpić Bartosz Kwolek i Michał Szalacha, na boisku nie pojawił się również Uros Kovacevic. Spotkanie rozpoczął od zagrywki Michał Wieczorek – zwycięzca aukcji WOŚP. Wynik premierowej odsłony długo oscylował wokół remisu, a w środkowej części seta minimalną przewagę mieli goście. Skuteczna gra w ataku pozwoliła im wygrać kluczowe akcje, a ostatni punk zdobył Adam Lorenc (22:25).

W drugiej partii również oglądaliśmy wyrównaną rywalizację obu ekip (7:7, 16:16). Tym razem jednak to gospodarze przejęli inicjatywę w końcówce. Dobrze w polu zagrywki zaprezentował się Tomasz Kalembka (21:19), goście jeszcze wyrównali, ale tym razem Miguel Tavares błysnął w polu serwisowym (24:21). Przestrzelona zagrywka gości ustaliła wynik na 25:22.

Set numer trzy był wyjątkowo jednostronny. Gospodarze rozpoczęli od dwóch asów serwisowych Tavaresa (3:0), a później rozbili ekipę Cuprum w jednym ustawieniu. Wygrali dziesięć kolejnych akcji od stanu 12:9 do 22:9 przy zagrywkach Marcina Walińskiego i tą serią rozstrzygnęli seta. Kropkę nad "i" postawiła zepsuta zagrywka lubinian (25:11).

Czwarta odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana od poprzedniej. Przewaga przechodziła z rąk do rąk, tym razem w kluczowych momentach seta lepsi byli jednak lubinianie. Wygrali trzy akcje od stanu 19:19 – Paweł Pietraszko skutecznie zaatakował i dołożył asa, a kolejny punkt zdobył Aleksander Berger (19:22). Goście utrzymali przewagę, a seta zamknął asem serwisowym Berger (21:25).

Spotkanie rozstrzygnął więc tie-break. Przy zmianie stron, po punktowym bloku, trzy oczka zaliczki mieli gospodarze (8:5). Lubinianie złapali kontakt po asie Adama Lorenca (9:8), ale zawiercianie znów odskoczyli (12:8). Goście nie rezygnowali, punktową zagrywką popisał się Pietraszko i było 13:12. Aluron dowiózł jednak przewagę do końca, a w ostatniej akcji meczu goście popełnili błąd w polu serwisowym (15:13).

Skrót meczu Aluron - Cuprum:

Najwięcej punktów: Dawid Konarski (18), Patryk Łaba (16), Marcin Waliński (16), Krzysztof Rejno (12) – Aluron CMC Warta; Aleksander Berger (22), Adam Lorenc (16), Paweł Pietraszko (14), Florian Krage (10) – Cuprum. MVP: Marcin Waliński (14/22 = 64% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe; zagrał na +12).

Aluron: Michał Wieczorek, Miguel Tavares Rodrigues, Marcin Waliński, Krzysztof Rejno, Dawid Konarski, Patryk Łaba – Santago Danani (libero) oraz Miłosz Zniszczoł, Dawid Dulski, Tomasz Kalembka. Trener: Michał Winiarski.
Cuprum: Aleksander Berger, Paweł Pietraszko, Adam Lorenc, Dominik Czerny, Florian Krage, Kajetan Kubicki – Kamil Szymura (libero) oraz Remigiusz Kapica, Damian Czetowicz, Ilia Kowalow. Trener: Paweł Rusek.

Wyniki meczów 30. kolejki PlusLigi:

2023-02-24: PSG Stal Nysa – Barkom Każany Lwów 3:0 (25:20, 25:23, 25:23)
2023-03-31: Aluron CMC Warta Zawiercie – Cuprum Lubin 3:2 (22:25, 25:22, 25:11, 21:25, 15:13)
2023-03-31: GKS Katowice – Asseco Resovia Rzeszów (piątek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-04-01: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-04-02: Trefl Gdańsk – Projekt Warszawa (niedziela, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport)
2023-04-02: Indykpol AZS Olsztyn – Cerrad Enea Czarni Radom (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-04-03: BBTS Bielsko-Biała – Ślepsk Malow Suwałki (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-04-03: LUK Lublin – PGE Skra Bełchatów (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).