Angielscy kibice skarżą się na włoską policję. "Popędzano nas pałkami"

Piłka nożna
Angielscy kibice skarżą się na włoską policję. "Popędzano nas pałkami"
fot. PAP

Od meczu Włochy - Anglia w ramach kwalifikacji do Euro 2024 na stadionie w Neapolu minęło już sporo dni, ale wraca temat tego spotkania niekoniecznie w sportowym świetle. Mowa o angielskich kibicach, którzy wystosowali pismo do UEFA skarżąc się na kiepską organizację meczu i zbyt agresywne nastawienie policji względem ich.

Spotkanie odbyło się 23 marca na Stadio Diego Armando Maradona przy udziale ponad 40 tysięcy włoskich fanów oraz sporej grupy kibiców z Anglii. Ci drudzy wystosowali pismo do Europejskiej Federacji Piłkarskiej (UEFA) ze skargą, ale również z prośbą o wszczęcie śledztwa w sprawie nagannego zachowania organizatorów i policji, która miała złowrogo i prowokacyjnie zachowywać się w ich kierunku.

 

Co konkretnie mają na myśli fani "Synów Albionu"? W piśmie zaznaczyli zbyt przesadną inwigilację przy wejściu na stadion oraz na swój sektor. "Czterokrotnie musieliśmy przechodzić przez kontrolę biletową i trzykrotnie sprawdzano nam dokumenty tożsamości przez ochronę. W tym czasie policja stała tuż przy nas w kaskach, z tarczami i popędzała nas pałkami. Przy nich obecne były również psy policyjne" - czytamy w oświadczeniu.

 

ZOBACZ TAKŻE: Niespodziewane wieści! FC Barcelona chce powrotu legendy

 

Ponadto według doniesień Daily Mail sporo fanów z dwu i pół tysięcznej grupy angielskich kibiców było przetrzymywanych przed meczem w autobusach przez policyjny konwój. Miało to trwać ponad godzinę zanim mogli opuścić pojazd i udać się na stadion. Ich zdaniem funkcjonariusze zastosowali nadmierną prewencję. Ta sama procedura odbyła się po ostatnim gwizdku.

 

Swoją troskę w tej sprawie wyraził The England Supporters Travel Club, który odpowiada za organizację wyjazdów angielskich kibiców na mecze ich reprezentacji.

 

"Wiemy, że wielu fanów jest niezadowolona z tego, co wydarzyło się przed i po meczu we Włoszech. Otrzymaliśmy szczegółowe doniesienia, które są powodem do niepokoju i frustracji. Naszym głównym celem jest zapewnienie kibicom bezpieczeństwa i poczucia wygody. Czynimy zawsze wszelkie starania, aby wasza podróż na mecz odbywała się w przyjemnej atmosferze. W tym przypadku tak nie było, mimo kilkumiesięcznych przygotowań i współpracy z władzami Neapolu. Przykro nam, że to co powinno stanowić dla was znakomitą okazję do oglądania pierwszego zwycięstwa naszej reprezentacji we Włoszech od 1961 roku, stało się dla wielu z was niemiłym doświadczeniem" - napisano.

 

Spotkanie w Neapolu zakończyło się zwycięstwem Anglików 2:1, którzy po dwóch kolejkach mają komplet sześciu punktów. Italia posiada trzy "oczka". W grupie znajdują się jeszcze reprezentacje Macedonii Północnej, Ukrainy oraz Malty.

Krystian Natoński/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie