Od 0:2 do 3:2! Kapitalny pięciosetowy bój w finale siatkarskiego Pucharu Polski

Grupa Azoty Chemik Police sięgnęła po Puchar Polski

Siatkarki Grupy Azoty Chemika Police zdobyły Tauron Puchar Polski 2023! W wielkim finale rozegranym w Nysie policzanki pokonały ŁKS Commercecon Łódź 3:2, choć przegrały dwa pierwsze sety. To dziesiąty triumf Chemika w historii.

Przed pierwszym gwizdkiem zaskoczenia nie było – obie drużyny rozpoczęły finałowe starcie w identycznych składach, w jakich rozegrały półfinały. Otwarcie przebiegło po myśli łodzianek (1:5). Siatkarki Chemika włączyły się do gry, dobry fragment zanotowała Jovana Brakocevic-Canzian. Różnica stopniała do jednego oczka (5:6), a później policzanki odrobiły straty (11:11). Siatkarki ŁKS zdołały jednak odbudować przewagę i utrzymały ją w dalszej części seta (13:16, 17:20). Lepiej od rywalek prezentowały się w przyjęciu i w ataku. Ostatni punkt w tej partii wywalczyła Zuzanna Górecka (21:25).

Początek drugiej partii przypominał wcześniejszego seta. Dobre otwarcie ŁKS (1:4), po którym Chemik odrobił straty (10:10). Łodzianki znów odbudowały przewagę, wygrywając pięć akcji z rzędu. Przy stanie 13:18 trener Chemika poprosił o czas, a emocjonalna przemowa Brakocevic-Canzian poderwała drużynę do walki. Policzanki zaczęły odrabiać straty i w końcówce dogoniły rywalki – po asie Brakocevic-Canzian było 23:23. Dwie decydujące akcje wygrała ekipa ŁKS. Najpierw skutecznie zaatakowała Kamila Witkowska, po chwili w polu zagrywki pojawiła się Angelika Gajer, a po jej dobrym serwisie Valentina Diouf zamknęła seta atakiem z przechodzącej piłki (23:25).

Set numer trzy to udane otwarcie Chemika (3:0). Łodzianki szybko wyrównały, ale w środkowej części seta siatkarki z Polic znów odskoczyły. Po asie Natalii Mędrzyk było 12:10, później jeszcze 15:12, ŁKS znów jednak odrobił straty (16:16). Końcówka przebiegła jednak po myśli siatkarek Chemika, które odskoczyły na trzy oczka po kolejnym asie Mędrzyk (22:19) i utrzymały przewagę. Wynik na 25:22 ustaliła skutecznym atakiem Brakocevic-Canzian.

Uskrzydlone tą wygraną policzanki, w kolejnej partii dominowały na parkiecie. Wygrały serię akcji od stanu 5:5 do 10:5, a w dalszej części seta jeszcze powiększyły przewagę. Były skuteczniejsze w ataku, lepiej prezentowały się w polu zagrywki, a rywalki nie były w stanie się im przeciwstawić. W końcówce różnica wynosiła już dziesięć oczek – po ataku Igi Wasielewskiej było 21:11. Po skutecznym ataku Agnieszki Korneluk (25:15) obie ekipy mogły szykować się do piątego seta.

Tie-breaka od mocnego uderzenia rozpoczęły policzanki (3:0). Łodzianki odrobiły straty (5:5), ale przed zmianą stron Chemik miał dwa oczka przewagi po punktowym bloku (8:6). Trzy kolejne akcje padły łupem ekipy ŁKS (8:9), a emocje sięgnęły zenitu. Następne trzy akcje skończyła Mędrzyk (11:9) i policzanki utrzymały tę przewagę do końca. Korneluk atakiem ze środka wywalczyła piłkę meczową, a po chwili punktowy blok zakończył finałową rywalizację (15:12).

Skrót finału PP siatkarek Chemik - ŁKS:

Najwięcej punktów: Jovana Brakocevic-Canzian (32), Agnieszka Korneluk (19), Iga Wasielewska (12), Natalia Mędrzyk (12) – Chemik. Valentina Diouf (21), Lana Scuka (19), Aleksandra Gryka (12), Kamila Witkowska (11), Zuzanna Górecka (11) – ŁKS. MVP: Jovana Brakocevic-Canzian (29/55 = 53% skuteczności w ataku + 3 asy serwisowe).

Chemik Police wywalczył Puchar Polski po raz dziesiąty w historii. Drużyna ta wcześniej triumfowała w latach 1993, 1994, 1995, 2014, 2016, 2017, 2019, 2020, 2021.

Chemik: Fabiola Almeida de Sousa (5), Martyna Łukasik (2), Agnieszka Korneluk (19), Jovana Brakocevic-Canzian (32), Martyna Czyrniańska (2), Iga Wasielewska (13) – Maria Stenzel (libero) oraz Maira Cipriano (3), Joanna Sikorska, Natalia Mędrzyk (12). Trener: Radosław Wodziński.
ŁKS: Aleksandra Gryka (12), Roberta Ratzke, Lana Scuka (19), Kamila Witkowska (11), Valentina Diouf (21), Zuzanna Górecka (11) – Paulina Maj-Erwardt (libero) oraz Julita Piasecka (2), Angelika Gajer (1), Kinga Drabek, Anastazja Hryszczuk. Trener: Alessandro Chiappini.

Wyniki meczów Tauron Pucharu Polski siatkarek 2023:

2023-04-01: Grupa Azoty Chemik Police – Grot Budowlani Łódź 3:1 (25:19, 24:26, 25:19, 25:16) /półfinał
2023-04-01: Developres Bella Dolina Rzeszów – ŁKS Commercecon Łódź 2:3 (17:25, 23:25, 25:20, 25:16, 14:16) /półfinał

2023-04-02: Grupa Azoty Chemik Police – ŁKS Commercecon Łódź 3:2 (21:25, 23:25, 25:22, 25:15, 15:12) /finał