Tie-break w pierwszym meczu! Ciekawe otwarcie fazy play-off Tauron Ligi

Siatkarka BKS Bostik Bielsko-Biała Paulina Damaske oraz Karolina Fedorek i Alicja Grabka z Energa MKS Kalisz podczas pierwszego meczu ćwierćfinałowego Tauron Ligi.

Siatkarki BKS Bostik Bielsko-Biała wygrały z Energa MKS Kalisz 3:2 w pierwszym meczu ćwierćfinału Tauron Ligi. Rywalizacja w tej fazie rozgrywek toczy się do dwóch wygranych spotkań ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Kolejne starcie w tej parze zostanie rozegrane we wtorek 11 kwietnia w Kaliszu.

Spotkanie od mocnego uderzenia rozpoczęły gospodynie. Trzema asami serwisowymi popisała się Julia Nowicka i BKS prowadził 5:0. Przewagę wypracowaną na początku bielszczanki utrzymywały na przestrzeni seta (14:8, 20:12). Dobrą grę w obronie łączyły z odwagą w ataku i dokładały skuteczną zagrywkę. Seta zamknęła asem Paulina Damaske (25:19).

Na początku drugiego seta role się odwróciły. Drużyna z Kalisza błyskawicznie uzyskała przewagę (1:6) i gospodynie musiały mozolnie odrabiać straty. Dopięły jednak swego – gdy Weronika Sobiczewska zaatakowała po bloku, było 12:12. Przez pewien czas obie ekipy toczyły wyrównaną walkę, ale w końcówce znów przewagę uzyskała Energa MKS. Przyjezdne były skuteczniejsze w ataku, lepiej grały blokiem i wykorzystały problemy rywalek w przyjęciu. W ostatniej akcji skutecznie zaatakowała Karolina Drużkowska (19:25).

W trzeciej partii gra obu ekip falowała. Dobrze rozpoczęły kaliszanki (3:6), które przez dłuższy czas utrzymywały zaliczkę (10:13). Dobre akcje przeplatały jednak błędami i do głosu doszły siatkarki BKS (18:15). Kluczowe akcje padły łupem gospodyń. Majka Szczepańska-Pogoda wywalczyła piłkę setową, a błąd przyjezdnych ustalił wynik tej części meczu na 25:22.

Czwartą odsłonę lepiej rozpoczęły gospodynie, które uzyskały trzy punkty przewagi (8:5). Kaliszanki odrobiły jednak straty (12:12). Wynik przez pewien czas oscylował wokół remisu, a od stanu 16:15 poszła seria przyjezdnych przy zagrywkach Alicji Grabki (16:20). Do końca seta bielszczanki ugrały ledwie trzy oczka. Energa MKS pewnie zmierzała po wygraną, którą przypieczętowała przestrzelona zagrywka rywalek (19:25).

Pierwsze spotkanie play-off Tauron Ligi zakończyło się więc tie-breakiem. Przy zmianie stron dwa oczka zaliczki miała drużyna z Bielska-Białej (8:6), a po niej punkt z zagrywki dołożyła Nikola Abramajtys. Przyjezdne odrobiły jednak straty, po skutecznym ataku Aleksandry Cygan było 10:10. Seta rozstrzygnęły dwie akcje od stanu 13:13. Najpierw Julia Nowicka wygrała walkę na siatce, a po chwili Majka Szczepańska-Pogoda zaskoczyła rywalki zagrywką (15:13).

Skrót meczu BKS - Energa MKS:

Najwięcej punktów: Paulina Damaske (22), Majka Szczepańska-Pogoda (17), Martyna Borowczak (13), Dominika Pierzchała (10) – BKS; Karolina Drużkowska (23), Aleksandra Rasińska (16), Aleksandra Wójcik (12), Zuzanna Efimienko-Młotkowska (11), Karolina Fedorek (10) – Energa MKS. Gospodynie lepiej punktowały zagrywką (10–2), przyjezdne blokiem (9–16). MVP: Paulina Damaske (20/54 = 37% skuteczności w ataku + 1 as + 1 blok).

BKS Bostik Bielsko-Biała – Energa MKS Kalisz 3:2 (25:19, 19:25, 25:22, 19:25, 15:13)

BKS Bostik: Paulina Majkowska, Julia Nowicka, Paulina Damaske, Dominika Pierzchała, Majka Szczepańska-Pogoda, Martyna Borowczak – Julia Mazur (libero) oraz Agata Nowak (libero), Maja Szymańska, Weronika Sobiczewska, Nikola Abramajtys, Karina Chmielewska. Trener: Bartłomiej Piekarczyk.
Energa MKS: Zuzanna Kuligowska, Karolina Fedorek, Alicja Grabka, Karolina Drużkowska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Aleksandra Rasińska – Izabela Lemańczyk (libero) oraz Aleksandra Wójcik, Aleksandra Cygan. Trener: Marcin Widera.

Stan rywalizacji play-off (do dwóch zwycięstw) 1—0 dla BKS. Drugi mecz zostanie rozegrany we wtorek 11 kwietnia w Kaliszu.