Ogromna siatkarska sensacja! Czołowy polski klub przegrał u siebie pierwszy mecz play-off

Siatkarka Chemika Police Iga Wasilewska i Julia Kąkol z Grot Budowlanych Łódź podczas pierwszego meczu ćwierćfinałowego Tauron Ligi.

Siatkarki Grupy Azoty Chemika Police przegrały z Grot Budowlanymi Łódź 1:3 w pierwszym meczu ćwierćfinału play-off Tauron Ligi. Łódzka drużyna zrewanżowała się rywalkom za niedawną porażkę w półfinale Pucharu Polski. Rywalizacja w tej fazie rozgrywek toczy się do dwóch wygranych spotkań ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Kolejne starcie w tej parze zostanie rozegrane we wtorek 11 kwietnia w Łodzi.

Premierowa odsłona rozpoczęła się od zaciętej walki obu ekip, ale od stanu 9:9 przewagę zaczęły budować skuteczne w ataku i dobrze grające blokiem gospodynie (13:9, 15:11). W końcówce policzanki miały wyraźną przewagę (21:16), którą utrzymały. Seta skutecznym atakiem zakończyła Natalia Mędrzyk (25:21).

Policzanki rozpoczęły drugą partię od mocnego uderzenia (6:0, 9:2). Łodzianki nie załamały się po słabym początku i ruszyły do odrabiania strat. Skutecznie prezentowała się Melis Durul i przyjezdne szybko złapały kontakt (12:11), a następnie odrobiły straty (13:13). Wyrównana walka trwała do samego końca w efekcie seta zwieńczyła rywalizacja na przewagi. W ostatniej akcji seta policzanki popełniły błąd w ataku (25:27).

Set numer trzy miał niecodzienny przebieg. Efektowny początek zanotowały łodzianki (2:7, 4:11 – po asie Małgorzaty Lisiak). Dobra zagrywka pozwoliła przyjezdnym wypracować znaczącą przewagę. Wydawało się, że pewnie zmierzają po wygraną w tym secie, tymczasem gospodynie popisały się niesamowitą serią od stanu 11:19 do 20:19 przy zagrywkach Mairy Cipriano. Po takim siatkarskim nokdaunie siatkarki Grot Budowlanych zdołały się jednak podnieść i rozstrzygnęły seta na swoją korzyść! Durul wywalczyła ostatni punkt, kończąc długą wymianę (22:25).

W kolejnej partii inicjatywa nadal należała do łodzianek (3:8, 9:14). Drużyna z Polic miała problemy ze skończeniem ataków, a przyjezdne powiększały punktową różnicę (10:18). W końcówce łodzianki nie dały już sobie wydrzeć zwycięstwa. Tym bardziej, że siatkarki Chemika ułatwiały im zadanie. W dwóch ostatnich akcjach gospodynie popełniły dwa błędy (15:25).

Najwięcej punktów: Martyna Łukasik (20), Jovana Brakocevic-Canzian (15), Agnieszka Korneluk (10), Iga Wasielewska (10) – Chemik; Melis Durul (22), Monika Fedusio (20), Aleksandra Kazała (10), Dominika Sobolska (10) – Grot Budowlani. MVP: Ewelina Polak.

Grupy Azoty Chemika to spora niespodzianka. Policzanki w miniony weekend wywalczyły w Nysie Tauron Puchar Polski. W drodze po to trofeum pokonały w półfinale Grot Budowlanych 3:1. W fazie zasadniczej obecnego sezonu Tauron Ligi drużyna z Polic dwukrotnie wygrała z łodziankami 3:0.

Grupa Azoty Chemik Police – Grot Budowlani Łódź 1:3 (25:21, 25:27, 22:25, 15:25)

Chemik: Fabiola Almeida de Sousa, Martyna Łukasik, Agnieszka Korneluk, Jovana Brakocevic-Canzian, Natalia Mędrzyk, Iga Wasielewska – Maria Stenzel (libero) oraz Marlena Kowalewska, Joanna Sikorska, Maira Cipriano, Martyna Czyrniańska. Trener: Radosław Wodziński.
Budowlani: Ewelina Polak, Monika Fedusio, Dominika Sobolska-Tarasova, Melis Durul, Julia Kąkol, Małgorzata Lisiak – Justyna Łysiak (libero) oraz Justyna Kędziora, Martyna Łazowska, Aleksandra Kazała, Marta Pol. Trener: Maciej Biernat.

Stan rywalizacji play-off (do dwóch zwycięstw) 1—0 dla Grot Budowlanych. Drugi mecz we wtorek 11 kwietnia w Łodzi.