Chemik jak Perugia! Największa sensacja siatkarskiego sezonu w Polsce

Siatkarka Grupy Azoty Chemika Police Jovana Brakocevic-Canzian oraz Małgorzata Lisiak i Aleksandra Kazała z Grot Budowlanych Łódź podczas trzeciego meczu ćwierćfinałowego Tauron Ligi.

Siatkarki Grupy Azoty Chemika Police przegrały z Grot Budowlanymi Łódź 1:3 w trzecim meczu ćwierćfinału play-off Tauron Ligi i odpadły z rywalizacji o mistrzostwo Polski! To największa sensacja sezonu w polskiej siatkówce. Policzanki w poprzednich dziewięciu sezonach ośmiokrotnie zdobywały złoto, a w obecnym w efektownym stylu sięgnęły po Puchar Polski.

Spotkanie rozegrane w szczecińskie Netto Arenie dostarczyło kibicom ogromnych emocji. Lepiej rozpoczęły łodzianki (0:4, 3:8), ale gospodynie błyskawicznie odrobiły straty (8:8). Środkowa część seta należała jednak do skutecznie grającej w ataku ekipy Grot Budowlanych. W końcówce przyjezdne utrzymały przewagę, a ostatni punkt wywalczyła Monika Fedusio (20:25).

Druga odsłona przyniosła wyrównaną rywalizację obu zespołów, ale w środkowej części zaczęła zarysowywać się przewaga policzanek (16:12). Po błędzie rywalek gospodynie prowadziły w końcówce 23:20, trzy kolejne akcje padły jednak łupem łodzianek (23:23). Skuteczny atak Martyny Łukasik i as Fabioli rozstrzygnęły seta na korzyść Chemika (25:23).

W trzeciej partii znów do głosu doszły siatkarki Grot Budowlanych (6:9, 12:15). Tym razem to gospodynie musiały gonić wynik i dopięły swego w końcówce (21:21). Kluczowe punkty zapisała na swym koncie ekipa z Łodzi. Aleksandra Kazała popisała się asem na wagę piłki setowej (22:24), a Fedusio skutecznym atakiem (23:25).

Set numer cztery rozpoczął się po myśli gospodyń (3:0), ale gra szybo się wyrównała. Później przewagę uzyskały łodzianki, które w końcową część seta weszły przy wyniku 17:20. Siatkarki Chemika złapały kontakt, ale rywalki znów odskoczyły – po punktowej zagrywce Fedusio było 19:22. Emocje sięgnęły zenitu, bo policzanki nie dawały za wygraną. Melis Durul wywalczyła piłkę meczową dla przyjezdnych (22:24), ale gospodynie doprowadziły do rywalizacji na przewagi. Wojnę nerwów wygrały jednak łodzianki, które po skutecznym ataku Fedusio mogły cieszyć się z sensacyjnego rozstrzygnięcia (27:29).

Grupa Azoty Chemik Police – Grot Budowlani Łódź 1:3 (20:25, 25:23, 23:25, 27:29)

Chemik: Fabiola Almeida de Sousa, Martyna Łukasik, Agnieszka Korneluk, Jovana Brakocevic-Canzian, Martyna Czyrniańska, Iga Wasielewska – Maria Stenzel (libero) oraz Joanna Sikorska, Maira Cipriano, Katarzyna Połeć. Trener: Radosław Wodziński.
Budowlani: Małgorzata Lisiak, Ewelina Polak, Monika Fedusio, Dominika Sobolska-Tarasova, Melis Durul, Aleksandra Kazała – Justyna Łysiak (libero) oraz Justyna Kędziora, Martyna Łazowska. Trener: Maciej Biernat.

Najwięcej punktów: Jovana Brakocevic-Canzian (25), Martyna Czyrniańska (14), Martyna Łukasik (13) – Chemik; Monika Fedusio (24), Melis Durul (16), Aleksandra Kazała (13), Małgorzata Lisiak (12) – Grot Budowlani. MVP: Melis Durul.

Siatkarki Grot Budowlanych Łódź wygrały ćwierćfinałową rywalizację do trzech zwycięstw 2—1. Co ciekawe, w każdym z trzech spotkań tej rywalizacji wygrywała drużyna przyjezdna i każde z nich kończyło się wynikiem 3:1. Chemik nie obroni tytułu mistrza Polski wywalczonego przed rokiem; w poprzednich dziewięciu sezonach aż osiem razy sięgał po złoto. W obecnych rozgrywkach po raz pierwszy od powrotu do ekstraklasy siatkarek w 2013 roku nie znajdzie się w czołowej czwórce.

Stan rywalizacji play-off (do dwóch zwycięstw) 2—1 dla Grot Budowlanych Łódź.

2023-04-05: Grupa Azoty Chemik Police – Grot Budowlani Łódź 1:3 (25:21, 25:27, 22:25, 15:25)
2023-04-11: Grot Budowlani Łodź – Grupa Azoty Chemik Police 1:3 (22:25, 25:18, 15:25, 17:25)
2023-04-15: Grupa Azoty Chemik Police – Grot Budowlani Łódź 1:3(20:25, 25:23, 23:25, 27:29)