To była siatkarska uczta! Wspaniała rywalizacja ZAKSY z Projektem rozstrzygnięta

Siatkarz ZAKSY Bartosz Bednorz podczas czwartego meczu ćwierćfinałowego PlusLigi z Projektem Warszawa.

W czwartym meczu ćwierćfinału PlusLigi siatkarze Projektu Warszawa przegrali z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3. W rywalizacji do trzech zwycięstw kędzierzynianie wygrali 3—1 i awansowali do półfinału, w którym zmierzą się z Asseco Resovią. Obie drużyny stworzyły w czterech spotkaniach kapitalne, emocjonujące widowiska, godne walki o najwyższą stawkę.

Spotkanie lepiej rozpoczęli siatkarze z Warszawy (9:5), którzy powiększyli przewagę w dalszej części seta. Gdy dwoma asami serwisowymi popisał się Artur Szalpuk, było 15:8, później 18:12. W końcówce Projekt miał jednak sporo kłopotów. Piotr Nowakowski doznał urazu i musiał opuścić boisko przy stanie 20:16. Później poszła seria ZAKSY i rywale odrobili straty (21:21). Kluczowe akcje wygrali jednak gospodarze, a w ostatniej akcji skutecznym atakiem popisał się Linus Weber (25:23).

Set numer dwa to dobre otwarcie ZAKSY (4:8), ale ekipa ze stolicy szybko złapała kontakt (10:11). Obie drużyny grały skutecznie w ofensywie, a kędzierzynianie na przestrzeni seta utrzymywali minimalną zaliczkę. W końcówce odskoczyli na trzy oczka (17:20), zdołali utrzymać przewagę, choć w decydujących momentach nie zabrakło emocji. Bartosz Bednorz wywalczył piłkę setową (21:24), gospodarze obronili się w dwóch akcjach, ale Bednorz zamknął seta uderzeniem po bloku (23:25).

Trzecia partia również na początku toczyła się przy przewadze kędzierzynian (4:9). Byli skuteczniejsi w ataku i lepiej prezentowali się na środku siatki. Dobrze grali również w obronie, choć największy popis w tym elemencie dał Damian Wojtaszek (9:11). Gospodarze trzymali kontakt do stanu 15:16, później poszła kluczowa dla losów seta seria ZAKSY (15:20). W końcówce goście kontrolowali sytuację i przypieczętowali wygraną punktowym blokiem (19:25).

Początek czwartego seta był wyrównany, później przewagę uzyskała ZAKSA (9:12). Było sporo emocji – żółtą kartkę obejrzał trener Piotr Graban, a chwilę później siatkarze obu ekip dyskutowali pod siatką. Kędzierzynianie utrzymywali różnicę (11:14 – po asie Bednorza, 15:19). W końcówce nie dali już sobie wydrzeć zwycięstwa. Błąd rywali dał im piłkę meczową (18:24), rywale obronili się w dwóch akcjach, ale autowy atak gospodarzy zakończył rywalizację (20:25).

Skrót meczu Projekt - ZAKSA:

Najwięcej punktów: Kevin Tillie (15), Linus Weber (11), Artur Szalpuk (11) – Projekt; Bartosz Bednorz (22), Nobert Huber (14), David Smith (11), Łukasz Kaczmarek (11) – ZAKSA. MVP: Bartosz Bednorz (18/39 = 46% skuteczności w ataku + 1 as + 3 bloki).

ZAKSA wygrała 3—1 rywalizację do trzech zwycięstw i jest trzecią drużyną, która zameldowała się w półfinale. Wcześniej awansowały Asseco Resovia oraz Jastrzębski Węgiel. Trwa jeszcze rywalizacja Aluron CMC Warta Zawiercie – Indykpol AZS Olsztyn (2—1, czwarty mecz w niedzielę). ZAKSA w półfinale zagra z drużyną z Rzeszowa.

Projekt: Linus Weber, Artur Szalpuk, Piotr Nowakowski, Jan Firlej, Jakub Kowalczyk, Kevin Tillie – Damian Wojtaszek (libero) oraz Jurij Semeniuk, Niels Klapwijk, Andrzej Wrona, Igor Grobelny, Mateusz Janikowski, Dawid Pawlun. Trener: Piotr Graban.
ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz, Nobert Huber, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Korneliusz Banach (libero). Trener: Tuomas Sammelvuo.

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw) 3—1 dla ZAKSY.

2023-04-09: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Projekt Warszawa 3:2 (17:25, 25:20, 25:20, 24:26, 15:10)
2023-04-14: Projekt Warszawa – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 (20:25, 26:24, 18:25, 25:16, 15:12)

2023-04-15: Projekt Warszawa – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (25:23, 23:25, 19:25, 20:25).