Zdecydowane zwycięstwo w finale! Historyczny triumf zawodniczek Fenerbahce

Euroliga koszykarek: Fenerbahce triumfatorem po raz pierwszy w historii.

Koszykarki Fenerbahce Stambuł po raz pierwszy w historii zdobyły mistrzostwo Euroligi. W finale rozegranym w Pradze rozgromiły inny turecki zespół CBK Mersin Yenisehir 99:60, stając się także pierwszym klubem znad Bosforu z tym trofeum.

Zespół Fenerbahce w finale Euroligi wystąpił piąty raz i drugi z rzędu (wcześniej w 2013, 2014, 2017 i 2022). Przed rokiem sensacyjnie przegrał na własnym parkiecie w Stambule z węgierskim Sopronem 55:60.

Tym razem nie było niespodzianki. Podopieczne znanej serbskiej trenerki Mariny Maljkovic już do przerwy prowadziły z debiutującą w Final Four ekipą CBK Mersin różnicą 33 punktów (57:24) i do końca meczu kontrolowały wynik.

Nie mogło być inaczej przy takiej formie ich liderki Breanny Stewart, dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej i świata z reprezentacją USA. 28-letnia silna skrzydłowa już w pierwszych 12 minutach zdobyła 22 punkty, do przerwy dorzuciła jeszcze cztery, a kończyła mecz z 35-punktowym dorobkiem, trafiając 10 z 17 rzutów z gry, w tym wszystkie pięć za trzy punkty i 10 z 11 wolnych. Miała także sześć zbiórek, trzy asysty i dwa przechwyty.

Spektakularny popis Stewart, zakończony wreszcie końcowym sukcesem w Eurolidze, miał miejsce dokładnie dziesięć lat po jej pierwszym z czterech występów w finałach, przegranych przez jej zespoły.

Wygrana różnicą 39 punktów to najwyższe finałowe zwycięstwo w historii tych rozgrywek.

Trzecie miejsce wywalczyły debiutujące w turnieju Final Four koszykarki Beretta Famila Schio, prowadzone przez Greka Georgiosa Dikeiaolakosa, byłego trenera Lotosu Gdynia i CCC Polkowice, dzięki wygranej z ZVVZ USK Praga 59:56 po dramatycznej końcówce.

W niedzielę występujące w roli gospodarza podopieczne słynnej słowackiej trenerki Natalii Hejkovej, co rzadko spotykane, w każdej z kwart zdobyły po 14 punktów. Zbyt wiele straciły jednak w dwóch pierwszych odsłonach. Po przerwie rzuciły się do odrabiania strat i doprowadziły do remisu w ostatniej minucie. O ich porażce przesądził sytuacyjny trzypunktowy rzut o tablicę litewskiej środkowej Egle Sventoraite równo z końcową syreną.

Zespół mistrza Czech przegrał drugi z rzędu mecz o trzecie miejsce. Przed rokiem w węgierskim Sopronie uległ hiszpańskiemu Perfumerias Avenida Salamanka 59:71.

Wyniki finałowego turnieju Euroligi 2023:

Finał:

Fenerbahce Alagoz Holding Stambuł - CBK Mersin Yenisehir 99:60 (29:17, 28:7, 20:20, 22:16)

Fenerbahce: Breanna Stewart 35, Kayla McBride 16, Satou Sabally 11, Olcay Cakir 11, Emma Meesseman 10, Alina Jahupowa 7, Courtney Vandersloot 5, Alperi Onar 4, Kiah Stokes 0, Merve Aydin 0, Mina Djordjevic 0, Ivana Raca 0.

CBK Mersin: Sinem Atas 10, Laura Cornelius 10, Aleksandra Crvendakic 10, Elizabeth Williams 10, Chelsea Gray 9, Tiffany Hayes 3, Quanitra Hollingsworth 2, Asena Yalcin 2, Goksen Fitik 0, Gamze Takmaz 0, Usra Ural Topuz 0.