Strzeleckie srebro i brąz w Pucharze Świata

Inne
Strzeleckie srebro i brąz w Pucharze Świata
fot. Materiały prasowe
Strzeleckie srebro i brąz w Pucharze Świata

Trwa strzelecki Puchar Świata w Limie (Peru). Po tygodniu sportowej rywalizacji Polacy na koncie mają dwa medale - brąz i srebro, co daje im czwarte miejsce w medalowym rankingu. Bezkonkurencyjna jest reprezentacja Chin, która już 10 razy stawała na mistrzowskim podium.

Polską medalową stawkę otworzyła Klaudia Breś (Zawisza Bydgoszcz). Po znakomitej walce w finale z mistrzynią świata Ranxin Jiang (Chiny) w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego kobiet na dystansie 10 metrów - zakończonej wynikiem 12:16 - ostatecznie zajęła drugie miejsce.


- Wykonałam to, czego nauczyłam się po starcie na Mistrzostwach Europy - komentuje wicemistrzyni Europy. - Pracować jak najlepiej na tym, co w danej chwili jest, a nie dążyć za wszelką cenę do doskonałości.

 

ZOBACZ TAKŻE: Ukraiński resort sportu ogłasza nazwiska rosyjskich i białoruskich sportowców popierających inwazję


Jej wyniki mogą jednak imponować. Polka dostała się do finału z pierwszej lokaty podczas strzelania kwalifikacyjnego, uzyskując najwyższy wynik (579 punktów). - Kwalifikacje były trudne, widziałam błędy i ciężko było mi na nie pozwolić, ale nie miałam wyjścia - komentuje Klaudia Breś, która narzekała na problemy zdrowotne tuż przed startem.


Każdy z zawodników miał też swój sposób na pogodę. Klaudia Breś na przykład nie rozstawała się z przenośnym wiatraczkiem, który przez jej fanów okrzyknięty został "kultowym". - To pomysł naszej pani trener, jest na wszystko przygotowana. Jak jest zimno, mamy ogrzewacze do rąk. Jak jest za ciepło, wiatraczek - dodaje zawodniczka.


 W Limie w czasie startów temperatura utrzymywała się w granicach 30 stopni Celsjusza, a wilgotność przekraczała 80 procent.  - W stroju strzeleckim ciężko było wytrzymać. W takich sytuacjach trzeba po prostu skupić się na sobie, a nie na przeciwnościach - dodaje Tomasz Bartnik (Legia Warszawa).


To skupienie wyszło mu znakomicie, bo do Polski wróci z brązowym medalem. Zdobył go wspólnie z Anetą Stankiewicz (Zawisza Bydgoszcz), w konkurencji karabin pneumatyczny MIX. - Tomek "pociągnął" kwalifikacje, a ja "odpaliłam" w finale. Jesteśmy zespołem, który może na siebie liczyć - komentuje zawodniczka Zawiszy Bydgoszcz. - Tomek, tak jak ja, nie boi się finałów i z taką właśnie pewnością siebie strzelaliśmy mecz o brązowy medal.


Tę pewność siebie widać w wyniku - 16:10 na korzyść Polski, w meczu z norweskimi gwiazdami strzelectwa (Jeanette Hegg Duestad, Jon-Hermann Hegg). - Od zmiany karabinu wszystko idzie w coraz lepszym kierunku - komentuje Tomasz Bartnik. W pojedynku z Norwegami strzelił swoją "życiówkę". - Poprzednią miałem niewiele niższą, bo 315,1 pkt. A tutaj 315,9 w ciężkich warunkach, co pokazuje że jeszcze wiele pięknych chwil przed nami.


Dziś (17.04) ostatni dzień zawodów na Pucharze Świata ISSF w Limie i finały mężczyzn m.in. w karabinie, w 3 pozycjach na dystansie 50 metrów. Po mistrzowskie tytuły spróbują sięgnąć wspomniany już Tomasz Bartnik oraz Maciej Kowalewicz. Młody zawodnik Gwardii Olsztyn dopiero zaczyna swoją karierę na światowych arenach i ma za sobą już jeden udany finał na Pucharze Świata w Peru - zajął 8 miejsce w karabinie pneumatycznym. Po strzelecku - warto życzyć im "połamania lufy".

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie