Bartosz Zmarzlik wygrał Grand Prix Chorwacji!

Żużel

Broniący tytułu Bartosz Zmarzlik wygrał turniej Grand Prix w chorwackim Gorican, pierwszą rundę żużlowych mistrzostw świata. W finale pokonał Brytyjczyka Roberta Lamberta, Szweda Fredrika Lindgrena i Australijczyka Jasona Doyle'a. Patryk Dudek i Maciej Janowski nie zdołali zakwalifikować się do półfinałów.

Zmarzlik to trzykrotny mistrz świata. Był najlepszy w latach 2019, 2020 i 2022. Na torze w Gorican triumfował także przed rokiem, a w sobotę wygrał 19. turniej GP w karierze.

 

ZOBACZ TAKŻE: Poznaliśmy skład żużlowej reprezentacji Polski na sezon 2023

 

Zawodnik Motoru Lublin starty rozpoczął od zwycięstwa, ale w drugim swoim występie dotknął taśmy startowej i został wykluczony. W fazie zasadniczej zanotował jeszcze pierwsze miejsce oraz dwa drugie i pewnie awansował do półfinału. W walce o udział w decydującym wyścigu prowadził od początku do końca, a wielką klasę pokazał także w finale. Wprawdzie najlepiej wystartował w nim Doyle, ale Australijczyk upadł na tor i prowadzenie objął Polak, który z każdym okrążeniem powiększał przewagę nad rywalami.

 

Inauguracja tegorocznych mistrzostw nie okazała się pomyślna dla pozostałych reprezentantów Polski. W fazie zasadniczej Dudek zdobył siedem punktów, a Janowski tylko cztery. Żadnemu z nich nie udało się wygrać wyścigu.

 

Turniej odbył się w trudnych warunkach. Został opóźniony o pół godziny z powodu deszczu, który towarzyszył żużlowcom w pierwszych dwóch seriach startów.

 

Kolejne zawody cyklu GP odbędą się 13 maja w Warszawie. W Polsce odbędą się jeszcze turnieje w Gorzowie Wlkp. 24 czerwca i 30 września - na zakończenie mistrzostw - w Toruniu. W sumie tegoroczny cykl składa się z 10 imprez.

 

Wyniki:

 

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) 20 pkt GP

2. Robert Lambert (W. Brytania) 18

3. Fredrik Lindgren (Szwecja) 16

4. Jason Doyle (Australia) 14

5. Tai Woffinden (W. Brytania) 12

6. Daniel Bewley (W. Brytania) 11

7. Mikkel Michelsen (Dania) 10

8. Martin Vaculik (Słowacja) 9

...

11. Patryk Dudek (Polska) 6

14. Maciej Janowski (Polska) 3

 

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie