Tie-break w pierwszym meczu o brąz PlusLigi! Na Podpromiu nie brakowało emocji

Siatkarz Asseco Resovii Rzeszów Torey DeFalco oraz Michał Szalacha i Dawid Konarski z Aluron CMC Warty Zawiercie podczas pierwszego meczu o 3. miejsce w PlusLidze.

Asseco Resovia przegrała z Aluron CMC Wartą Zawiercie 2:3 w pierwszym starciu o trzecie miejsce w PlusLidze. Na przestrzeni meczu gra obu ekip mocno falowała i zwycięzcę wyłonił tie-break. Rywalizacja o brązowy medal mistrzostw Polski toczy się do trzech wygranych spotkań. Starcie numer dwa zostanie rozegrane w sobotę 6 maja w Zawierciu.

W premierowej odsłonie, po wyrównanym początku, przewagę uzyskali zawiercianie (6:10, 8:13). Sprawiali oni rywalom kłopoty swoją zagrywką i skutecznie kończyli ważne akcje. W końcówce gospodarze próbowali gonić wynik, zmniejszyli różnicę, ale Jurajscy Rycerze utrzymali punktowy dystans. Seta zamknął punktowy blok gości (22:25).

Drugi set był bardziej wyrównany i przyniósł więcej emocji. Pojawiły się one już na początku, gdy Fabian Drzyzga i Uros Kovacević obejrzeli czerwone kartki. Wynik oscylował wokół remisu, nie brakowało ciekawych akcji i zaciętej walki. Po ataku Toreya DeFalco gospodarze mieli piłkę setową przy stanie 24:22, rywale zdołali jednak doprowadzić do gry na przewagi. Wojnę nerwów wygrała ekipa z Rzeszowa, a partię efektownie, bo asem serwisowym zamknął Jakub Bucki (27:25).

Trzecia partia od początku toczyła się pod dyktando zespołu z Zawiercia (3:8). Jurajscy Rycerze grali skuteczniej, wyraźnie rozkręcił się Kovacević, a gospodarze nie byli w stanie zagrozić rywalom zagrywką. W efekcie w środkowej części wynik wyraźnie się rozjechał (11:18). W końcówce goście kontrolowali sytuację, a w ostatniej akcji seta błąd popełnili rzeszowianie (18:25).

W czwartej odsłonie obie drużyny długo rywalizowały punkt za punkt. W środkowej części seta przewagę zaczęła budować Asseco Resovia (16:14, 20:17). Dobre zmiany dali Bucki i Mauricio Borges. W końcówce gospodarze skończyli kilka ważnych piłek, a wynik seta na 25:21 ustalił DeFalco mocnym atakiem z lewej strony.

Pierwszy mecz o brązowy medal zakończył się więc tie-breakiem. W nim do dobrej dyspozycji wrócili zawiercianie, którzy po ataku Bartosza Kwolka mieli trzy oczka zaliczki przy zmianie stron (5:8). Później Kwolek dołożył jeszcze dwie punktowe zagrywki i było 6:11. Takiej przewagi Jurajscy Rycerze nie wypuścili już z rąk. Dwie przestrzelona zagrywki rywali dały im ostatnie punkty (9:15).

Skrót meczu Asseco Resovia - Aluron CMC Warta:

Najwięcej punktów: Torey DeFalco (23), Jan Kozamernik (13), Jakub Kochanowski (10) – Asseco Resovia; Uros Kovacević (24), Dawid Konarski (23), Bartosz Kwolek (16) – Aluron CMC Warta. MVP: Dawid Konarski (20/36 = 56% skuteczności w ataku + 3 bloki).

Asseco Resovia – Aluron CMC Warta Zawiercie 2:3 (22:25, 27:25, 18:25, 25:21, 9:15)

Resovia: Klemen Cebulj, Jan Kozamernik, Fabian Drzyzga, Torey DeFalco, Jakub Kochanowski, Maciej Muzaj – Paweł Zatorski (libero) oraz Michał Kędzierski, Jakub Bucki, Mauricio Borges, Michał Potera (libero), Tomasz Piotrowski. Trener: Giampaolo Medei.
Aluron: Miłosz Zniszczoł, Miguel Tavares Rodrigues, Bartosz Kwolek, Michał Szalacha, Dawid Konarski, Uros Kovacevic – Santago Danani (libero) oraz Dawid Dulski, Bartosz Makoś (libero), Patryk Łaba. Trener: Michał Winiarski.

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw) 1—0 dla Aluron CMC Warty.

Wyniki meczów o 3. miejsce w PlusLidze 2023:

2023-05-02: Asseco Resovia Rzeszów – Aluron CMC Warta Zawiercie 2:3 (22:25, 27:25, 18:25, 25:21, 9:15)
2023-05-06: Aluron CMC Warta Zawiercie – Asseco Resovia Rzeszów (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-05-09: Asseco Resovia Rzeszów – Aluron CMC Warta Zawiercie (wtorek, godzina 20:30; transmisja – Polsat Sport)
2023-05-13: Aluron CMC Warta Zawiercie – Asseco Resovia Rzeszów (sobota, godzina 14:45) /ewentualnie
2023-05-16: Asseco Resovia Rzeszów – Aluron CMC Warta Zawiercie (wtorek, godzina 20:30) /ewentualnie.