Wicemistrz olimpijski zdyskwalifikowany za doping

Inne
Wicemistrz olimpijski zdyskwalifikowany za doping
Fot. PAP
Nijel Amos

Wicemistrz olimpijski z Londynu (2012) w biegu na 800 m Botswańczyk Nijel Amos został zdyskwalifikowany na trzy lata za doping modulatorem metabolizmu – poinformowała w środę Athletics Integrity Unit (AIU).

Amos uzyskał pozytywny wynik testu na obecność "metabolitów GW1516" 4 czerwca ubiegłego roku. Próbka została pobrana poza zawodami. Biegacz został tymczasowo zawieszony w lipcu, tuż przed mistrzostwami świata w Eugene. Tymczasowe zawieszenie oznaczało, że nie mógł startować, dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona.

 

ZOBACZ TAKŻE: 83-latka chce wystąpić na igrzyskach olimpijskich w Paryżu! - Polsat Sport

 

W środę AIU poinformowało, że zawodnik przyznał się do stosowania zakazanej substancji, w związku z czym standardowa kara dyskwalifikacji na cztery lata została zmniejszona do trzech.

 

Botswańczyk nie będzie mógł rywalizować do lipca 2025 roku, stracił więc szansę na występ w przyszłorocznych igrzyskach w Paryżu. Byłby jego czwarty start olimpijski.

 

Amos podczas igrzysk w Londynie w 2012 roku przebiegł 800 m w czasie 1.41,73, co jest trzecim rezultatem w historii światowej lekkoatletyki na tym dystansie. Zajął wtedy drugie miejsce za rekordzistą świata Kenijczykiem Davidem Rudishą.

K.P, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie