Agresor chce przywrócić Igrzyska Przyjaźni

Inne
Agresor chce przywrócić Igrzyska Przyjaźni
Fot. PAP
Władimir Putin

Rosja planuje wznowienie multidyscyplinarnych Igrzysk Przyjaźni, 40 lat po ich pierwszej edycji. Wiadomość prezydentowi zbrodniczego reżimu Władimirowi Putinowi ogłosił minister sportu Rosji, Oleg Matycyn - podaje oficjalna strona Kremla. Impreza miałaby się odbyć po igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Przyszłoroczne igrzyska w stolicy Francji potrwają od 26 lipca do 11 sierpnia. Rosjanie planują swoją imprezę zorganizować jesienią 2024 roku.

 

ZOBACZ TAKŻE: Niesłusznie oskarżony. Rosjanin wyjawił prawdę o Krychowiaku - Polsat Sport

 

"Proponujemy zintensyfikować praktykę organizowania imprez w formacie otwartym, zapraszając kraje partnerskie. Uważamy za konieczne maksymalne wykorzystanie zasobów zarówno rosyjskich, jak i międzynarodowych organizacji publicznych i państwowych w celu pomyślnego przeprowadzenia igrzysk, które powinny odbywać się regularnie w przyszłości" – poinformował Matycyn.

 

Rosja po ubiegłorocznej decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, wykluczającej sportowców tego kraju z międzynarodowej rywalizacji, poszukuje różnych rozwiązań, aby to zmienić. Stanowisko MKOl było podyktowane wojskową agresją na Ukrainę.

 

Jednym z planów Kremla było zorganizowanie własnych wielkich zawodów sportowych przez kraje należące do Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO), w tym Chiny i Indie. Na jesieni pomysł poparł prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka, bliski sojusznik Putina, aby imprezy przeprowadzić - letnią w 2024 i zimową w 2026 roku.

 

Igrzyska Przyjaźni po raz pierwszy zorganizowano w 1984 roku w Związku Radzieckim i ośmiu innych krajach socjalistycznych, które zbojkotowały Letnie Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles 1984. Wzięło w nich udział około 50 krajów, w tym Polska. W 1986 roku Ted Turner, miliarder, założyciel telewizji kablowej CNN, stworzył Igrzyska Dobrej Woli w odpowiedzi na polityczne problemy związane z igrzyskami olimpijskimi w latach 80. XX wieku.

 

Sowiecka inwazja na Afganistan w 1979 roku skłoniła Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie do bojkotu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Cztery lata później Związek Radziecki i kraje bloku wschodniego, z wyjątkiem Rumunii, zbojkotowały igrzyska w Los Angeles. Pierwsza edycja Igrzysk Dobrej Woli odbyła się w Moskwie w 1986 roku, a ostatnia w Brisbane w 2001 roku. Ostatecznie impreza wypadła z kalendarza ze względu na niską oglądalność telewizyjną.

KP, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie