Maciej Janowski najlepszy w turnieju o Złoty Kask

Żużel
Maciej Janowski najlepszy w turnieju o Złoty Kask
fot. PAP
Maciej Janowski

Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław) wygrał w Opolu żużlowy turniej o Złoty Kask, będący jednocześnie Memoriałem Jerzego Szczakiela. Drugie miejsce zajął Bartosz Zmarzlik (Platinum Motor Lublin), zaś trzecie Piotr Pawlicki (Betard Sparta Wrocław).

Od 2021 r. patronem rywalizacji o Złoty Kask jest pierwszy polski indywidualny mistrz świata na żużlu Jerzy Szczakiel, który zmarł 1 września 2020 roku. Wychowanek Kolejarza Opole po złoty medal sięgnął w 1973 roku w Chorzowie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Różnica klas! Żużlowa reprezentacja Polski zdemolowała Australię

 

Janowski wygrał Złoty kask po raz drugi w historii. Poprzednio uczynił to w 2013 r. Zawody rozpoczęły się z prawie godzinnym opóźnieniem. Wynikało to z fakt, że przedpołudniem w Opolu padał deszcz i organizatorzy turnieju musieli odpowiednio przygotować tor. Sobotni turniej był także krajowymi eliminacjami do cyklu Grand Prix 2024. Do międzynarodowych kwalifikacji do GP awansowało czterech najlepszych zawodników, zaś piąty ma otrzymać tzw. dziką kartę.

 

Pierwotnie turniej miał się odbyć na początku kwietnia. Wówczas jednak nie było to możliwe ze względu na warunki atmosferyczne i stan toru.

 

W 2022 r. zawodnicy o Złoty Kask także walczyli w Opolu. Wówczas wygrał Zmarzlik.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie