Tadeusz Michalik wrócił na maty i pewnie sięgnął po złoto mistrzostw Polski

Sporty walki
Tadeusz Michalik wrócił na maty i pewnie sięgnął po złoto mistrzostw Polski
fot. Materiały prasowe
Tadeusz Michalik wrócił na maty i pewnie sięgnął po złoto mistrzostw Polski

Tadeusz Michalik, brązowy medalista ostatnich igrzysk olimpijskich w Tokio w zapasach, zdobył swój kolejny tytuł mistrza Polski. Michalik jest jednym z dziesięciu zapaśników stylu klasycznego, którzy wywalczyli złote medale. Tegoroczna seria zapaśniczych mistrzostw Polski seniorów rozpoczęła się w Raciborzu.

Mistrzostwa Polski rozpoczynają drugą część sezonu, przygotowującą naszych zapaśników do mistrzostw świata w Belgradzie, które będą także pierwszą okazję na kwalifikacje olimpijskie. Oznacza to także, że w niektórych kategoriach wagowych mieliśmy już w Raciborzu pierwsze bezpośrednie starcia.

 

Najciekawiej było w dwóch kategoriach olimpijskich – do 60 i 87 kilogramów. W finałach spotkali się wieloletni reprezentanci Polski z młodymi talentami, próbującymi zastąpić doświadczonych kolegów. W niższej z kategorii Michał Tracz zmierzył się w pojedynku o złoty medal z Olivierem Skrzypczakiem. Po bardzo wyrównanym starciu wygrał Tracz, jednak zaledwie przy remisie 1:1.

 

Z kolei w kategorii do 87 kilogramów multimedalista młodzieżowych imprez Szymon Szymonowicz walczył w finale z medalistą mistrzostw świata Arkadiuszem Kułynyczem. Obaj zawodnicy są stypendystami Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a w Raciborzu skuteczniejsza okazała się młodość i Szymonowicz pokonał starszego kolegę 8:2. Tym samym nie tylko został mistrzem Polski, ale także pokazał się ze świetnej strony trenerowi Józefowi Traczowi na starcie rywalizacji o miejsce w mistrzostwach świata.

 

W pozostałych kategoriach nie było większych niespodzianek. Niektórzy z naszych rywalizujących zapaśników zdołali się minąć – np. Roman Pacurkowski i Mateusz Bernatek wystartowali w różnych kategoriach wagowych – a inni potwierdzili rolę faworyta w danej kategorii. Pewnie złote medale zdobyli chociażby Rafał Krajewski (-130kg) i powracający na maty medalista olimpijski Tadeusz Michalik (-97kg). Wszyscy są stypendystami Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. – Mam nadzieję, że wszelkie problemy, jakie trapiły Michalika, są już za nim, bo w Raciborzu pokazał, że nadal jest zdecydowanym liderem swojej kategorii – komentuje prezes Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Supron.

W wadze do 77 kilogramów złoty medal zdobył Patryk Bednarz, choć i jego rywalizacja z Maksymem Zakharchukiem – 4:2 w finale – może być w kolejnych miesiącach bardzo interesująca. W kategoriach nieolimpijskich na uwagę zasługuje chociażby dominacja Adama Gardzioły (-82kg) czy niezwykły wyczyn doświadczonego Piotra Puchalskiego z rocznika 1983, który zdobył złoto w kategorii do 55 kilogramów.

 

W klasyfikacji drużynowej najlepsza okazała się ekipa RCSZ Olimpijczyka Radom, która zdobyła aż 557 punktów. Trzeba jednak przyznać, że radomianie wystawili na raciborskie maty wyraźnie największą liczbę zawodników (20). Kolejne miejsca na podium trafiły do AZS AWF Warszawa (328) oraz gospodarzy z MKZ Unii Racibórz (147). Skoro drużyny z Radomia i Warszawa są na czele klasyfikacji drużynowej, to nic dziwnego, że w rankingu województw najlepsze okazało się mazowieckie (925) przed wielkopolskim (182) i lubelskim (160).

 

W kolejnych tygodniach do rywalizacji przystąpią panie oraz przedstawiciele stylu wolnego. – Tam także zaczną się kolejne etapy zmagań o wyjazd na mistrzostwa świata. Oby przyniosło to naszej kadrze jak najwięcej kwalifikacji olimpijskich – dodaje Supron. Oficjalnym sponsorem reprezentantów Polski w zapasach jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Wyniki:

-55kg:

 

1. Piotr Puchalski (RCSZ Olimpijczyk Radom)
2. Wojciech Kuźmiak (MLKS Agros Żary)
3. Jakub Wach (JLKS Olimp Janów Lubelski)/Grzegorz Majkut (RCSZ Olimpijczyk Radom)

 

-60kg:

 

1. Michał Tracz (WKS Śląsk Wrocław)
2. Olivier Skrzypczak (SAZ Nowy Tomyśl)
3. Dominik Partyka (WKS Śląsk Wrocław)/Grzegorz Kunkel (RCSZ Olimpijczyk Radom)

 

-63kg:

 

1. Przemysław Piątek (RCSZ Olimpijczyk Radom)
2. Arkadiusz Gucik (MKZ Unia Racibórz)
3. Mairbek Salimov (KS Wschód Białystok)/Asad Madatov (AZS AWF Warszawa)

 

-67kg:

 

1. Roman Pacurkowski (AZS AWF Warszawa)
2. Piotr Stolarczyk (MKZ Unia Racibórz)
3. Piotr Skalik (MKZ Unia Racibórz)/Gor Hovsepyan (ZKS Granica Gdańsk)

 

-72kg:

 

1. Mateusz Bernatek (AKS Piotrków Trybunalski)
2. Ihor Zakharchuk (AZS AWF Warszawa)
3. Gevorg Sahakyan (GKS Cartusia Kartuzy)/Aleksander Mielewczyk (AZS AWF Warszawa)

 

-77kg:

 

1. Patryk Bednarz (RCSZ Olimpijczyk Radom)
2. Maksym Zakharchuk (AZS AWF Warszawa)
3. Kevin Metel (UKS Olimpijczyk Kędzierzyn Koźle)/Michał Kośla (RCSZ Olimpijczyk Radom)

 

-82kg:

 

1. Adam Gardzioła (AZS AWF Warszawa)
2. Łukasz Fafiński (RCSZ Olimpijczyk Radom)
3. Wojciech Iwanowski (MKZ Unia Racibórz)/Amadeusz Walczak (ZLKS Zagłębie Wałbrzych)

 

-87kg:

 

1. Szymon Szymonowicz (MKS Cement-Gryf Chełm)
2. Arkadiusz Kułynycz (RCSZ Olimpijczyk Radom)
3. Islam Aliev (AZS AWF Warszawa)/Igor Gmitrasiuk (AKS Piotrków Trybunalski)

 

-97kg:

 

1. Tadeusz Michalik (KS Sobieski Poznań)
2. Artsiom Shumski (KS Sobieski Poznań)
3. Gerard Kurniczak (KS Sobieski Poznań)/Jakub Antoszewski (AZS AWF Warszawa)

 

-130kg:

 

1. Rafał Krajewski (Legia 1926 Warszawa)
2. Rafał Płowiec (RCSZ Olimpijczyk Radom)
3. Mateusz Kareciński (RCSZ Olimpijczyk Radom)/Marcel Elias (RCSZ Olimpijczyk Radom)

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie