Hit we Florencji! Pierwsza taka rywalizacja od 2012 roku

Inne
Hit we Florencji! Pierwsza taka rywalizacja od 2012 roku
Fot. Cyfrasport
Marcell Jacobs i Fred Kerley zmierzą się w biegu na 100 metrów we Florencji

Podczas mityngu Diamentowej Ligi we Florencji (2 czerwca) dojdzie do arcyciekawego pojedynku sprinterskiego mistrza olimpijskiego Włocha Marcella Jacobsa z mistrzem świata Amerykaninem Fredem Kerleyem. Będzie to pierwsza taka rywalizacja na 100 m od 2012 roku.

Wówczas na tym dystansie zmierzyli się na igrzyskach w Londynie złoty medalista olimpijski z 2008 r. Usain Bolt z mistrzem globu z 2011 roku, także Jamajczykiem, Yohanem Blake'em - podał portal olympics.nbcsport.com.

 

ZOBACZ TAKŻE: Natalia Kaczmarek skomentowała swój występ w Diamentowej Lidze. "Miałam mocne rywalki"

 

Natomiast w historii mityngów Diamentowej Ligi mistrz olimpijski z mistrzem globu walczył ostatni raz w… 2005 r. - wówczas Amerykanin Justin Gatlin, najszybszy w Atenach (2004), pokonał mistrza świata z 2003 Kima Collinsa z Saint Kitts i Nevis.

 

Do tego typu pojedynków sprinterskich dochodziło i dochodzi rzadko z kilku powodów. Najlepsi sprinterzy nie lubią zbytnio rywalizować ze sobą poza arenami MŚ i igrzysk, a poza tym organizatorzy mityngów nie są w stanie sprostać oczekiwaniom finansowym najszybszych ludzi globu. Natomiast w "erze" Bolta nie było takich możliwości sportowych, bowiem Jamajczyk zdominował biegi na dystansach 100 i 200 m na IO i MŚ.

 

Na razie Jacobs i Kerley "rywalizują" w złośliwościach na portalach społecznościowych. Amerykanin skomentował nawet nagranie treningu Włocha, pisząc, że Jacobs jest "najlepszy w unikaniu rywalizacji".

 

Po raz ostatni obydwaj sprinterzy spotkali się w… finale olimpijskim w Tokio - wygrał sensacyjnie Jacobs (9,80), przed Kerleyem (9,84). Włoch wywiózł z "Kraju Kwitnącej Wiśni" dwa złota, bo poprowadził także do zwycięstwa sztafetę Italii 4x100 m.

 

W minionym sezonie Jacobs zmagał się z problemami zdrowotnymi. Mimo to został halowym mistrzem świata na 60 m i mistrzem Europy na otwartym stadionie (2022). W lipcu 2022 w mistrzostwach globu w amerykańskim Eugene wycofał się jednak z półfinału na 100 m, po tym jak naciągnął mięsień nogi. W eliminacjach był dziesiąty, wyrównując swój najlepszy wynik w sezonie (10,04).

 

Kerley zdobył w Eugene mistrzostwo w biegu na 100 m (9,86), ale o porażce olimpijskiej cały czas nie może zapomnieć. W tym roku startował już w Diamentowej Lidze w Dausze i wygrał bieg na 200 m.

 

Transmisje zmagań Diamentowej Ligi można oglądać na sportowych antenach Polsatu.

RI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie