Dominacja! Siatkarze Jastrzębskiego Węgla mistrzami Polski

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali PlusLigę w sezonie 2022/23.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 w trzecim meczu finału PlusLigi. W rywalizacji do trzech zwycięstw jastrzębianie pewnie triumfowali 3—0 i po raz trzeci w historii wywalczyli złoty medal mistrzostw Polski. To jednak nie koniec rywalizacji obu drużyn w obecnym sezonie – Jastrzębski Węgiel zmierzy się z ZAKSĄ w finale Ligi Mistrzów, który zostanie rozegrany 20 maja.

Gospodarze dominowali już w pierwszym secie. ZAKSA dotrzymywała kroku rywalom jedynie do stanu 9:8. Później poszła seria jastrzębian (14:8), po której całkowicie przejęli oni inicjatywę. Byli skuteczniejsi w ataku, zatrzymali przeciwników blokiem (5–0) i pewnie zmierzali po wygraną. Przypieczętował ją skutecznym atakiem Trevor Clevenot (25:15).

Druga osłona miała podobny scenariusz. Wynik oscylował wokół remisu jedynie w początkowych fragmentach seta, a od stanu 7:6 przewagę zaczęli budować jastrzębianie. W dalszej części seta grała właściwie tylko jedna drużyna, a goście jedynie w pojedynczych akcjach byli w stanie odgryźć się rywalom. Kolejnego jednostronnego seta zakończył efektownie, bo asem serwisowym (125 km/h) Stephen Boyer (25:16).

Jastrzębianie poszli za ciosem również w kolejnej partii, w której błyskawicznie uzyskali solidną zaliczkę (12:4). Przy takiej przewadze siatkarze ZAKSY mogli liczyć już chyba tylko na cud. Kapitalnie dysponowani gospodarze nie zwalniali jednak tempa. Asami serwisowymi popisali się Tomasz Fornal (14:5) i Trevor Clevenot (18:9). Efektowny blok dał ekipie z Jastrzębia-Zdroju piłkę meczową, a Clevenot zamknął finałową rywalizację atakiem blok-aut (25:13).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel - ZAKSA:

Najwięcej punktów: Stephen Boyer (15), Trevor Clevenot (13), Jurij Gladyr (12) – Jastrzębski Węgiel; Łukasz Kaczmarek (10) – ZAKSA. Jastrzębianie byli skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali zagrywką (7–3) i dominowali w bloku (14–3). MVP: Jurij Gladyr (4/5 = 80% skuteczności w ataku + 2 asy + 6 bloków).

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla po raz trzeci w historii zostali mistrzami Polski. Wcześniej triumfowali w 2004 (jako Ivett Jastrzębie Borynia) i 2021 roku.

Jastrzębski Węgiel i Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zmierzyły się w walce o złoto mistrzostw Polski trzeci raz z rzędu. Dwa lata temu górą byli jastrzębianie, a w 2022 roku triumfowała ekipa z Kędzierzyna-Koźla. 20 maja dojdzie do kolejnego starcia tych drużyn, tym razem w finale Ligi Mistrzów, który zostanie rozegrany w Turynie.

Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Moustapha M'Baye, Stephen Boyer, Trevor Clevenot, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jan Hadrava, Eemi Tervaportti. Trener: Marcelo Mendez.
ZAKSA: Marcin Janusz, Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz, Dmytro Paszycki – Erik Shoji (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Wojciech Żaliński, Norbert Huber. Trener: Tuomas Sammelvuo.

Wyniki meczów finału PlusLigi 2023:

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw) 3—0 dla Jastrzębskiego Węgla.

2023-05-03: Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:20, 25:20, 25:23)
2023-05-06: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 1:3 (26:24, 22:25, 15:25, 19:25)
2023-05-10: Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:15, 25:16, 25:13)