Jan-Krzysztof Duda z kolejnym remisem w Bukareszcie

Inne
Jan-Krzysztof Duda z kolejnym remisem w Bukareszcie
Fot. PAP
Grand Chess Tour: Jan-Krzysztof Duda z kolejnym remisem w Bukareszcie

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda zremisował czarnymi z Janem Niepomniaszczim w szóstej rundzie turnieju szachów klasycznych z cyklu Grand Chess Tour w Bukareszcie. Polak dzieli 7-9. miejsce z Dingiem Lirenem i piątkowym rywalem - po 2,5. Prowadzi Fabiano Caruana - 4. 

Piątkowy pojedynek najlepszego polskiego szachisty, zajmującego 24. miejsce w majowym notowaniu rankingu FIDE, z grającym pod flagą międzynarodowej federacji Rosjaninem, klasyfikowanym na drugim miejscu na świecie, zakończył się po 36 posunięciach przez powtórzenie ruchów.

 

ZOBACZ TAKŻE: Włoch najlepszy w siódmym etapie Giro d'Italia. Lider zachował prowadzenie w klasyfikacji

 

Wcześniej obydwaj arcymistrzowie rywalizowali w szachach klasycznych dziewięć razy. Trzy partie wygrał Rosjanin, w pięciu był remis, a jedna zakończyła się zwycięstwem arcymistrza z Wieliczki.

 

W pierwszych pięciu rundach Duda zremisował z Holendrem Anishem Girim (6.), przegrał z reprezentującym Rumunię Węgrem Richardem Rapportem (13) oraz nie rozstrzygnął pojedynków z Rumunem Bogdanem-Danielem Deacem (38.), mistrzem świata Chińczykiem Dingiem Lirenem (3.) i Amerykaninem Fabiano Caruaną (7.).

 

Wszystkie pozostałe piątkowe partie zakończyły się podziałem punktu. Od drugiej kolejnej porażki jako mistrz globu uratował się Liren. Świeżo wyłoniony czempion zremisował z Amerykaninem Wesleyem So (5.).

 

Wynikiem nierozstrzygniętym zakończyły się także pojedynki pretendujących do zwycięstwa w Bukareszcie lidera klasyfikacji Caruany z reprezentującym Francję Irańczykiem Alirezą Firouzją (4.), Francuza Maxime'a Vachier-Lagrave (14.) z Rapportem oraz Deaca z Girim.

 

W klasyfikacji generalnej po sześciu rundach, nadal samodzielnie prowadzi Caruana - 4 pkt, który wyprzedza Firouzję, So i Rapporta - po 3,5 pkt oraz Vachier-Lagrave'a i Giriego - po 3. Na miejscach 7-9 są Niepomniaszczi, Liren i Duda - po 2,5, a zamyka zestawienie Deac - 2.

 

W sobotę w siódmej rundzie Polak zagra czarnymi z Vachier-Lagrave, z którym ma niekorzystny bilans w szachach klasycznych. Spotykali się dotychczas trzy razy, dwie partie wygrał Francuz, a jedna zakończyła się remisem.

 

Pula nagród rywalizacji w Bukareszcie, która potrwa do poniedziałku, wynosi 350 tys. dolarów.

 

Na tegoroczną edycję cyklu Grand Chess Tour składa się pięć imprez: dwa turnieje szachów klasycznych oraz trzy szybkich i błyskawicznych, odbywające się wiosną w Europie i w listopadzie w USA, z łączną pulą nagród 1,4 mln dolarów. W każdym uczestniczy dziesięciu zawodników.

 

Następną będzie w dniach 21-25 maja turniej szachów szybkich i błyskawicznych w Muzeum POLIN w Warszawie (pula 175 tys. dol.), z udziałem Carlsena. Przed rokiem, gdy Polska debiutowała jako organizator zawodów tego cyklu, triumfował w stolicy Duda.

HS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie