Komisja Licencyjna podjęła decyzję w sprawie Piasta Gliwice. Co z grą w Ekstraklasie?

Piłka nożna
Komisja Licencyjna podjęła decyzję w sprawie Piasta Gliwice. Co z grą w Ekstraklasie?
fot. PAP
Piast Gliwice

Piast Gliwice nie otrzymał w pierwszym terminie licencji na grę w Ekstraklasie w przyszłym sezonie. Powodem były nieuregulowane zobowiązania finansowe względem byłego trenera, Waldemara Fornalika. Klub złożył odwołanie, a teraz doczekał się odpowiedzi.

Co roku komisja z ramienia Polskiego Związku Piłki Nożnej dokładnie analizuje ekstraklasowe kluby od strony finansowo-organizacyjnej i decyduje o przyznaniu - bądź odmowie - licencji na grę na najwyższym poziomie w kolejnym sezonie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Barcelona nie wyklucza transferu Lionela Messiego. Teraz klub ma jednak inny priorytet

 

W pierwszym terminie pozytywnej decyzji nie doczekał się Piast. Klub nie spłacił zwolnionego jesienią zeszłego roku Waldemara Fornalika, przez co komisja postanowiła nie przyznać gliwiczanom licencji. W gabinetach przy Okrzei zapadła decyzja o napisaniu odwołania.

 

Z dokumentem w ostatnich dniach zapoznawali się członkowie komisji, a w piątek odpowiedzieli gliwickiemu klubowi. Jak się okazało - odwołanie przyniosło skutek.

 

Komisja przyznała bowiem Piastowi licencję, choć obwarowała to kilkoma warunkami. Poniżej treść informacji:

 

Po zapoznaniu się z odwołaniem klubu, Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN postanowiła:

 

1. Uznać spełnienie kryterium F.04 Podręcznika Licencyjnego dla Klubów Ekstraklasy na sezon 2023/2024 przez Piast Gliwice i zmienić decyzję nr 18 Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN z 27 kwietnia 2023 roku w części dotyczącej nieprzyznania Piastowi Gliwice licencji na rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2023/2024 w ten sposób, że przyznaje klubowi licencję na rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2023/2024 z nadzorem finansowym i infrastrukturalnym;

 

2. Utrzymać w mocy decyzję nr 18 Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN w części dotyczącej nieprzyznania Piastowi Gliwice licencji na rozgrywki klubowe UEFA w sezonie 2023/2024;

 

3. Nałożyć na Piasta Gliwice środek kontroli w postaci obowiązku zapłaty kwoty 10.000 zł za naruszenie dyscypliny procesu licencyjnego. 

 

Piast będzie mógł więc grać w przyszłym sezonie w Ekstraklasie, natomiast nie zostanie dopuszczony do rozgrywek europejskich. To oznacza, że nawet jeśli gliwiczanie wyprzedziliby w tabeli Lecha Poznań i Pogoń Szczecin, to i tak te dwa zespoły reprezentowałaby Polskę w eliminacjach Ligi Konferencji Europy. 

JŻ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie