Novak Djokovic chwali system elektroniczny, który zastąpi sędziów liniowych

Tenis
Novak Djokovic chwali system elektroniczny, który zastąpi sędziów liniowych
fot. PAP
Novak Djokovic

Lider światowego tenisa Novak Djokovic we wtorek pochwalił dźwiękowy system elektroniczny, który od 2025 roku zastąpi sędziów liniowych. "To dobra decyzja” - ocenił po zwycięstwie 6:3, 6:4 nad Brytyjczykiem Cameronem Norrie w 1/8 finału turnieju ATP 1000 na kortach ziemnych w Rzymie.

"Nie jest to łatwe do zaakceptowania, ale to dobra decyzja. Technologia w coraz większym stopniu jest częścią sportu" - przyznał Serb.

 

Djokovic jednocześnie przyznał, że na kortach będzie mniej emocji, a niektórzy kibice wręcz uwielbiają niemal niekończące się dyskusje zawodników z sędziami liniowymi.

 

"Musimy zminimalizować ryzyko pomyłki. To właściwy kierunek. Nie sądzę, że technologia powinna przejmować wszystko, ale w tym przypadku jest potrzebna” – dodał Djokovic.

 

ZOBACZ TAKŻE: Innowacyjne metody Igi Świątek. W ten sposób chce być jeszcze lepsza!

 

Tenisista przy okazji na konferencji wypowiedział się o swoim następnym rywalu. W ćwierćfinale zagra z Holgerem Rune. "Trochę mnie przypomina. Jest jednym z najsilniejszych graczy młodszego pokolenia. Jest w pierwszej dziesiątce i zasługuje na pozycję, którą ma. On jest zawodnikiem kompletnym. Nasz mecz będzie bardzo fizyczny” – ocenił 20-letniego Duńczyka.

 

Dźwiękowy system elektroniczny (Electronic Line Calling) zacznie obowiązywać w profesjonalnym tenisie od roku 2025. Technologia była wdrażana przez całą pandemię, ponieważ sędziowie liniowi nie mogli być obecni, aby zmniejszyć liczbę osób pracujących na korcie.

 

„Tradycja jest podstawą tenisa, a sędziowie liniowi przez lata odgrywali ważną rolę w grze. Nasz sport zasługuje na najdokładniejszą formę sędziowania i cieszymy się, że możemy to zapewnić podczas całej naszej trasy od 2025 roku” - mówił pod koniec kwietnia Andrea Gaudenzi, dyrektor generalny ATP.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie