Sędziowie popełnili błąd w finale mistrzostw świata. Federacja przeprosiła

Sporty walki
Sędziowie popełnili błąd w finale mistrzostw świata. Federacja przeprosiła
fot. PAP
Teddy Riner

Międzynarodowa Federacja Judo (IJF) przeprosiła za błąd sędziego w finale walki w kategorii +100 kg w Dausze, który sprawił, że 11. złoty medal zdobył trzykrotny mistrz olimpijski Teddy Riner. Francuz walczył w finale z Rosjaninem pod neutralną flagą Inalem Tasojewem.

Kluczowa akcja miała miejsce w czasie tzw. złotej punktacji, czyli przedłużonej o cztery minuty walce. Wówczas wygrywa ten, kto pierwszy zdobędzie punkty.

 

ZOBACZ TAKŻE: Oficjalnie! Hitowe starcie z udziałem Jana Błachowicza

 

"W finale +100 kg, pomiędzy Teddy Rinerem a Inalem Tasojewem doszło do akcji, w której ani sędzia na macie, ani Komisja Sędziowska IJF nie przyznały punktu, choć atak Rinera został skontrowany przez Tasojewa. Po zawodach, biorąc pod uwagę opinię ekspertów judo, oceniamy, że punkt za kontratak mógł być przyznany Tasojewowi. Komisja Arbitrażowa IJF bardzo przeprasza za błędną decyzję. Tego typu działania będą w przyszłości rozliczane zgodnie z obowiązującymi przepisami" - podkreślono w komunikacie IJF.

 

Rosjanin przez moment myślał, że wygrał, ale sędziowie nakazali kontynuację pojedynku. Chwilę potem Riner wykonał akcję i zwyciężył przez waza-ari. Triumf nie przyszedł mu Dausze łatwo, bo w sześciu walkach spędził na tatami aż 28 minut. Jednym z rywali był Kacper Szczurowski, który przegrał z Francuzem przez ippon, stawiają opór utytułowanemu judoce przez 5 minut i 51 sekund.

 

To był pierwszy start utytułowanego Rinera w MŚ od 2017 roku i pierwszy występ od igrzysk w Tokio.

 

W stolicy Japonii zawodnik urodzony na Guadelupie przeszedł do historii jako drugi judoka, który wywalczył trzy złote medale olimpijskie. Indywidualnie Riner triumfował w Londynie (2012) i w Rio de Janeiro (2016), a w Japonii zdobył złoto w rozgrywanym po raz pierwszy na IO turnieju drużyn mieszanych. Natomiast w rywalizacji indywidualnej doznał zaskakującej porażki z reprezentantem Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Tamerlanem Baszajewem i wywalczył „tylko” brąz (podobnie jak jego rywal). Była to pierwsza przegrana Francuza na olimpijskim tatami po serii 14 zwycięstw. Riner ma w dorobku pięć medali olimpijskich - trzy złote i dwa brązowe (2008, 2021).

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Eksperci o gali KSW Colosseum 2

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie