Legendarny siatkarski trener wraca z emerytury

Siatkówka
Legendarny siatkarski trener wraca z emerytury
fot. Cyfrasport
Stelian Moculescu powraca na ławkę trenerską

Jeden z najbardziej utytułowanych szkoleniowców siatkówki na świecie Stelian Moculescu w przyszłym sezonie ponownie zasiądzie na ławce trenerskiej. Jak podaje Gian Luca Pasini, po pięciu latach emerytury rumuński szkoleniowiec przyjął posadę trenera w Dinamie Bukareszt.

Na ławce trenerskiej Moculescu spędził ponad 40 lat, zapisując się w historii jako jeden z najbardziej utytułowanych trenerów siatkówki na świecie. Moculescu z pochodzenia jest Rumunem, ale przez lata jego nazwisko utożsamiane było z sukcesami niemieckiej siatkówki klubowej. W dorobku 73-letniego trenera znajduje się 19 tytułów mistrzowskich i 18 pucharów Niemiec, trzy mistrzostwa Austrii i dwa srebrne medale Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (1996, 2000). 

 

ZOBACZ TAKŻE: Poznaliśmy MVP LM 2023! Siatkarz ZAKSY i słynna atakująca wyróżnieni


Największe sukcesy Moculescu osiągnął z zespołem VfB Friedrichshafen, do którego rumuński szkoleniowiec trafił w 1997 roku. Przez 19 lat swojego pobytu nad jeziorem Bodeńskim, Moculescu stał się żywą legendą VfB Friedrichshafen, czyniąc z klubu potęgę niemieckiej siatkówki klubowej. Za jego kadencji tamtejszy klub zdobył 13 tytułów mistrza Bundesligi i 13 krajowych pucharów, a w sezonie 2006/2007 sięgnął po złoto Ligi Mistrzów.

 

Jako trener reprezentacji prowadził drużyny narodowe Rumunii, Austrii i Niemiec. Pod jego wodzą, po 36 latach nieobecności na turniejach olimpijskich, reprezentacji Niemiec udało się w 2008 roku awansować na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, ostatecznie zajmując tam dziewiątą lokatę.


W 2016 roku Rumun ogłosił zakończenie kariery. Po dwóch latach przerwy zgodził się jednak powrócić na ławkę trenerską, tym razem w barwach ekipy Berlin Recycling Volley, zastępując w trakcie sezonu Luke'a Reynoldsa i ponownie sięgając po mistrzostwo Niemiec.


Tym razem, po pięciu latach przerwy, Moculescu zdecydował się na pracę w swojej ojczyźnie. Jak podaje Gian Luca Pasini, Rumun od przyszłego sezonu ma poprowadzić ekipę Dinamo Bukareszt, która mierzy w zdobycie tytułu mistrza kraju.

OL, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie