Legendarny polski trener wyróżniony przed meczem Polska - Niemcy

Siatkówka
Legendarny polski trener wyróżniony przed meczem Polska - Niemcy
fot. Polsat Sport

Przed piątkowym meczem towarzyskim Polska - Niemcy w hali w Sosnowcu doszło do miłej uroczystości, podczas której uhonorowany za zasługi dla polskiej siatkówki został wybitny trener Waldemar Wspaniały.

Wspaniały jest przede wszystkim kojarzony z pracą w ówczesnym Mostostalu Azoty Kędzierzyn-Koźle, z którym aż czterokrotnie z rzędu zdobył mistrzostwo Polski, sięgnął trzykrotnie z rzędu po Puchar Polski oraz dwukrotnie grał w Final Four Ligi Mistrzów, zajmując czwarte oraz trzecie miejsce. Śmiało zatem można powiedzieć, że 76-latek budował fundamenty pod dzisiejszą potęgę ZAKSY, chociaż klub był już potentatem za jego czasów.

 

Były selekcjoner reprezentacji Polski w latach 2001-2003 pracował również jako trener w Płomieniu Milowice, Płomieniu Sosnowiec, Stilonie Gorzów, AZS-ie Olsztyn i Chemiku Bydgoszcz.

 

ZOBACZ TAKŻE: Geneza upadku AZS-u Częstochowa. Reportaż

 

Wspaniały osiągał również sukcesy jako siatkarz. W latach 1966-1979 był zawodnikiem Płomienia Milowice, z którym dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski, a w 1978 roku sięgnął po Puchar Europy. Sukces ten powtórzyła dopiero ZAKSA w 2021 roku.

 

Utytułowany szkoleniowiec został uhonorowany odznaczeniem dla zasłużonych trenerów dla polskiej siatkówki przez swojego byłego podopiecznego - Sebastiana Świderskiego. Sam zainteresowany podziękował wszystkim klubom, w których pracował. Doszło nawet do zabawnej wpadki, kiedy omyłkowo podziękował... AZS-owi Częstochowa.

 

- Chciałem tam pracować, ale mnie nie zatrudnili - skwitował pomyłkę Wspaniały.

 

Warto bowiem przypomnieć, że w czasach pracy Wspaniałego w Kędzierzynie-Koźlu, klub spod Jasnej Góry był największym rywalem Mostostalu w walce o krajowy prymat, a bezpośrednie mecze między drużynami były nazywane "świętą wojną".

 

Odznaczenie Waldemara Wspaniałego w załączonym materiale wideo.

Krystian Natoński/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie