Rosyjscy i białoruscy pięcioboiści zostaną zweryfikowani przez władze UIPM

Inne
Rosyjscy i białoruscy pięcioboiści zostaną zweryfikowani przez władze UIPM
fot. PAP
Rosyjscy i białoruscy pięcioboiści zostaną zweryfikowani przez władze UIPM

Międzynarodowa Unia Pięcioboju Nowoczesnego (UIPM) powołała pięcioosobowy panel, który ma określić, którzy rosyjscy i białoruscy sportowcy spełniają kryteria startu jako neutralni - informuje strona federacji.

Egipcjanka Aya Medany, trzykrotna olimpijka, dwukrotna mistrzyni świata, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), będzie przewodniczyć grupie, która rozważy również ramy czasowe dla sportowców, którzy mogą wrócić. Pozostałe osoby pochodzą z Gwatemali, Korei Płd., Sri Lanki i Belgii.

 

ZOBACZ TAKŻE: Przywódcy G7 o wykluczeniu Rosjan i Białorusinów ze sportu

 

Decyzja UIPM wynika z marcowego zalecenia Komitetu Wykonawczego MKOl, aby poszczególni rosyjscy i białoruscy sportowcy mogli wrócić do zawodów jako neutralni, jeśli nie popierają otwarcie inwazji na Ukrainę lub nie są związani z wojskiem.

 

Ukraińscy pięcioboiści szybko odpowiedzieli, publikując wideo sprzeciwiające się tej decyzji, a kraj zobowiązał się do bojkotu wszelkich wydarzeń sportowych, w których obecni są Rosjanie i Białorusini.

 

- Najpierw chciałbym podkreślić, że UIPM niezachwianie solidaryzuje się z ukraińską społecznością pięcioboju nowoczesnego i będziemy nadal wspierać sportowców dotkniętych inwazją na Ukrainę w każdy możliwy sposób – powiedział prezydent UIPM dr Klaus Schormann.

 

- W imieniu Zarządu UIPM wyrażam głęboką satysfakcję, że osoby powołane do tego panelu kontrolnego są wysoko wykwalifikowane i obiektywne, wnosząc szeroką gamę wiedzy specjalistycznej do tego złożonego zadania. Panel zapewni, że wszystkie zgłoszenia neutralnych sportowców zostaną dokładnie rozpatrzone i ocenione na podstawie kryteriów uzgodnionych z MKOl - wyjaśnił.

OL, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie