Liga Narodów rozpoczęta! Tie-break rozstrzygnął pierwszy mecz polskich siatkarek

Polskie siatkarki wygrały z Kanadą w pierwszym meczu turnieju VNL 2023 w Turcji.

Polska wygrała z Kanadą 3:2 w pierwszym meczu Ligi Narodów siatkarek 2023. W kolejnym spotkaniu turnieju w Antalyi podopieczne trenera Stefano Lavariniego zagrają w czwartek z Włoszkami.

Polki udanie rozpoczęły to spotkanie, prowadziły 6:2, ale rywalki błyskawicznie odrobiły straty (8:8). W środkowej części seta reprezentacja Kanady przejęła inicjatywę (12:16, 16:20). Polki ruszyły w pogoń, wygrały kilka akcji i złapały kontakt (20:21). Końcówka należała jednak do Kanadyjek. W roli głównej wystąpiła Alexa Gray, która skończyła kilka ważnych akcji, w tym tę kończącą seta (20:25).

W drugiej odsłonie, po wyrównanym początku, przewagę uzyskały Polki. Zaczęły ją budować od asa serwisowego Magdaleny Jurczyk (10:8), a później dominowały na parkiecie (17:10). Tym razem to siatkarki z Kanady musiały gonić wynik i mozolnie odrabiały straty (19:16). W końcówce złapały kontakt (22:21), ale biało-czerwone obroniły przewagę. Magdalena Stysiak zamknęła seta mocnym atakiem (25:23).

Trzeciego seta polskie siatkarki rozpoczęły od falstartu (0:6). Gra obu ekip w tej partii mocno falowała. Polki zdołały złapać kontakt (9:10), a później po asie serwisowym Olivii Różański i dwóch punktowych blokach miały dwa oczka przewagi (14:12). Nie zdołały jej jednak utrzymać, mając problemy w przyjęciu i w ataku. Kanadyjki odzyskały inicjatywę (16:18), a w końcówce pewnie zmierzały po wygraną. Vicky Savard skutecznym atakiem ustaliła wynik na 20:25.

Na początku czwartej partii oglądaliśmy wyrównaną grę, ale od stanu 7:7 przewagę zaczęła budować Kanada (9:13). Polki nie rezygnowały, odrobiły straty i w końcówkę seta obie ekipy weszły z wynikiem 20:20. Tym razem kluczowe akcje padły łupem reprezentacji Polski. Stysiak wywalczyła piłkę setową (24:23), w kolejnej akcji odpowiedziała Hilary Howe, ale Martyna Czyrniańska zdobyła brakujący punkt (25:23).

Wygrana w końcówce uskrzydliła Polki, które obiecująco rozpoczęły tie-breaka (6:2). W kolejnych akcjach utrzymywały przewagę, ale znakomita dyspozycja Gray pozwoliła rywalkom odrobić straty w końcówce (12:12). Dwa ostatnie słowa należały jednak do Czyrniańskiej, która najpierw skutecznym atakiem wywalczyła piłkę meczową, a po chwili zakończyła rywalizację asem serwisowym (15:13).

Skrót meczu Polska - Kanada:

Najwięcej punktów: Magdalena Stysiak (20), Olivia Różański (16), Agnieszka Korneluk (15), Martyna Łukasik (10) – Polska; Alexa Gray (37), Hilary Howe (15) – Kanada. Ważną zmianę dała Martyna Czyrniańska, która zdobyła kluczowe punkty w czwartym i piątym secie.

Polska – Kanada 3:2 (20:25, 25:23, 20:25, 25:23, 15:13)

Polska: Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Katarzyna Wenerska, Olivia Różański, Magdalena Jurczyk – Maria Stenzel (libero) oraz Julia Nowicka, Monika Gałkowska, Aleksandra Szczygłowska, Monika Fedusio, Martyna Czyrniańska. Trener: Stefano Lavarini.
Kanada: Layne Van Buskirk, Alexa Gray, Andrea Mitrovic, Brie King, Hilary Howe, Emily Maglio – Julia Murmann (libero) oraz Caroline Livingston, Vicky Savard. Trener: Shannon Winzer.