Nowy ranking FIDE. Awans Polaków

Jan-Krzysztof Duda awansował z 25. na 20.

Arcymistrz Magnus Carlsen pozostaje liderem rankingu FIDE w czerwcowym notowaniu. Pierwszą pozycję Norweg utrzymuje już 11 lat i 11 miesięcy. Jan-Krzysztof Duda awansował z 25. na 20. miejsce, a Radosław Wojtaszek z 65. na 62.

W czołówce w porównaniu z poprzednim miesiącem nastąpiła zmiana na drugiej pozycji. Awansował na nią reprezentujący Francję Irańczyk Alireza Firouzja, który o dwie lokaty zepchnął uczestnika niedawnego meczu o mistrzostwo świata Rosjanina Jana Niepomniaszczego, który w Astanie grał pod flagą FIDE. Na trzecim miejscu pozostaje nowy czempion Chińczyk Ding Liren.

ZOBACZ  TAKŻE: Światowe gwiazdy szachów zauroczone Superbet Rapid & Blitz Poland 2023! Warszawski turniej z wielkim sukcesem!

Na dziesiątą lokatę, kosztem Tejmura Radżabowa z Azerbejdżanu, awansował natomiast reprezentujący Rumunię Węgier Richard Rapport.

Duda awansował o pięć pozycji dzięki dobremu występowi w superturnieju w szachach klasycznych z cyklu Grand Chess Tour w Bukareszcie, w którym w dziewięciu partiach uzyskał 4,5 pkt i został sklasyfikowany na szóstym miejscu.

Zmiany w czołówce to także efekt tego turnieju, w którym zwyciężył Amerykanin Fabiano Caruana, przed Firouzją, Wesleyem So (USA), Rapportem i Anishem Girim (Holandia), a Liren i Niepomniaszczi zajęli dopiero 8. i 9. lokatę.

W czerwcowym notowaniu, na 11. pozycji, uwzględniony jest Rosjanin Siergiej Karjakin, który w marcu 2022 r. został zdyskwalifikowany przez FIDE na sześć miesięcy za poparcie agresji Rosji na Ukrainę. Z rankingu został skreślony 28 lutego br. z powodu nieuczestniczenia w turniejach w ostatnim roku. Zajmował wówczas 10. miejsce. Na początku maja z drużyną okregu Moskwa zajął trzecie miejsce w drużynowych mistrzostwach kraju.

W światowym rankingu szachów szybkich Duda zajmuje trzecie miejsce – 2794, za Lirenem - 2830 i Carlsenem - 2829. Na 66. miejscu jest Wojtaszek - 2641.

W klasyfikacji szachów błyskawicznych prowadzi Firouzja - 2896, przed Amerykaninem Hikaru Nakamurą - 2874 i Carlsenem - 2868. Duda jest klasyfikowany na siódmej pozycji - 2783.