Polskie siatkarki utrzymały pierwsze miejsce w tabeli VNL! Wyniki i skróty niedzielnych meczów

Reprezentacja Polski wygrała cztery mecze na turnieju VNL 2023 w Antalyi.

Niedziela to ostatni dzień rywalizacji w turniejach Ligi Narodów siatkarek w Japonii oraz w Turcji. Polki swoje ostatnie spotkanie rozegrały w sobotę, a cztery zwycięstwa dały im pierwsze miejsce w tabeli po pierwszej części fazy zasadniczej. Do niespodzianki doszło w meczu Kanada – Serbia. Mistrzynie świata przegrały po tie-breaku i poniosły czwartą porażkę z rzędu. USA po interesującej grze pokonało Turcję. Sprawdź, jakie wyniki padły w sześciu ostatnich meczach pierwszego tygodnia VNL 2023.

Polskie siatkarki z kompletem zwycięstw zakończyły rywalizację w Antalyi. Pokonały kolejno: pokonały kolejno 3:2 Kanadę, 3:1 Włochy, 3:0 Tajlandię, a występy w Turcji zamknęły efektowną wygraną 3:0 nad Serbią.

Reprezentantki Serbii nie będą miło wspominać wyprawy do Antalyi. Mistrzynie świata przegrały cztery kolejne mecze – 2:3 z USA, 1:3 z Turcją, 0:3 z Polską i 2:3 z Kanadą, ugrały więc tylko dwa punkty. Giovanni Guidetti zaliczył falstart w roli selekcjonera, choć nie zabrał do Turcji wszystkich czołowych zawodniczek.

Porażkę z niżej notowaną Kanadą można jednak uznać za sensację. Pierwszego seta pewnie wygrały Serbki, w dwóch kolejnych górą była ekipa z Ameryki Północnej. W czwartej partii serbskie siatkarki złapały właściwy rytm, spokojnie wygrały i doprowadziły do piątego seta. Tie-break miał swoją dramaturgię. Lepiej zaczęły siatkarki z Kanady (8:5), później seria wygranych akcji pozwoliła Serbii odrobić straty (11:11). Końcówka należała jednak do Kanadyjek, które wygrały trzy ostatnie akcje. Wynik na 15:12 ustalił przestrzelony atak rywalek.

Skrót meczu Kanada - Serbia:

Konfrontacja Stanów Zjednoczonych z Turcją zapowiadała się na hit dnia i siatkarki obu ekip nie zawiodły kibiców. W dwóch pierwszych setach górą były Amerykanki (25:22, 25:22), ale Turczynki wyrównały stan meczu (22:25, 11:25). Świetnie zaprezentował się turecki duet Melissa Vargas (atak) i przestawiona na przyjęcie Ebrar Karakurt. W tie-breaku do dobrej gry wróciły jednak siatkarki USA z Andreą Drews na czele (15:9).

W tabeli Ligi Narodów siatkarek pierwsze miejsce zajmuje Polska (mecze 4–0, 11 punktów). Tyle samo zwycięstw mają Chiny (4–0, 11) oraz Stany Zjednoczone (4–0, 9). Polki w niedzielę rano wróciły do kraju. Po dwudniowym odpoczynku odlecą do Hongkongu na kolejny turniej VNL. Zmierzą się w nim z Dominikaną, Turcją, Holandią i Chinami.