Francuz wygrał drugi etap Criterium du Dauphine

Julian Alaphilippe (Soudal Quick-Step) wygrał w La Chaise-Dieu 2. etap kolarskiego wyścigu Criterium du Dauphine

Francuz Julian Alaphilippe (Soudal Quick-Step) wygrał w La Chaise-Dieu 2. etap kolarskiego wyścigu Criterium du Dauphine. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał jego rodak Christophe Laporte (Jumbo-Visma). Najlepszy z Polaków Rafał Majka (UAE Team Emirates) zajął 40. miejsce.

Poniedziałkowy etap z Brassac-les-Mines do La Chaise-Dieu liczył 167 kilometrów, na trasie wytyczono m.in. cztery górskie premie.

Na finiszu ze sporej grupy kolarzy najszybszy okazał się Alaphilippe, który wyprzedził dwóch zawodników spoza Europy - drugi był Ekwadorczyk Richard Carapaz (EF Education-EasyPost), a trzeci Natnael Tesfatsion (Trek-Segafredo) z Erytrei.

- Ostatnie miesiące były długie, ale byłem w stanie zachować cierpliwość i ciężko pracować. To przynosi efekty - przyznał zadowolony Alaphilippe, dwukrotny mistrz świata ze startu wspólnego (2020, 2021).

Czwarte miejsce zajął Laporte (najlepszy dzień wcześniej) i zachował koszulkę lidera. Ma łącznie taki sam czas jak Alaphilippe.

Na początku drugiego etapu doszło do kraksy, po której wycofało się kilku zawodników, m.in. Holender Steven Kruijswijk, kolega Laporte'a z Jumbo-Visma.

Z trójki Polaków uczestniczących w wyścigu najlepszy, podobnie jak w niedzielę, okazał się Majka. Doświadczony zawodnik zajął 40. miejsce, z takim samym czasem jak zwycięzca. W klasyfikacji generalnej awansował na 45. lokatę.

Pozostali Polacy stracili w poniedziałek ponad dwie minuty. Łukasz Owsian (Team Arkea Samsic) był 101. - 2.22 za zwycięzcą, a Kamil Gradek z Bahrain-Victorious zajął 102. miejsce - 2.24.

To 75. edycja wyścigu we Francji. Ośmioetapowa impreza, która zakończy się 11 czerwca, jest dla wielu kolarzy ważnym sprawdzianem przed rozpoczynającym się 1 lipca Tour de France.