Od 0:2 do 3:2! Polscy siatkarze odwrócili losy meczu z Iranem

Polska pokonała 3:2 Iran w meczu turnieju VNL 2023 w Nagoi.

Reprezentacja Polski wygrała z Iranem 3:2 w swym drugim meczu na turnieju Ligi Narodów siatkarzy w Nagoi. Podopieczni trenera Nikoli Grbicia przegrali w dwóch pierwszych setach, ale zdołali wyrównać stan meczu i wygrać w emocjonującym tie-breaku 15:13. Polacy na inaugurację pokonali 3:1 Francję, a w kolejnym spotkaniu zmierzą się w piątek z Bułgarią.

Polscy siatkarze udanie rozpoczęli konfrontację z Iranem. Dobrze prezentowali się w polu zagrywki; asy serwisowe Jakuba Szymańskiego (8:6) i Karola Urbanowicza (10:7) pozwoliły zbudować przewagę. Po punktowym bloku Polacy odskoczyli na cztery oczka (15:11), wówczas jednak pojawiły się problemy ze skończeniem ataków i do głosu doszli rywale. Irańczycy złapali kontakt, a później odrobili straty (20:20). Lepiej też zaprezentowali się w kluczowych akcjach, a Amin zamknął seta skutecznym atakiem (23:25).

W drugiej odsłonie Irańczycy uzyskali na początku minimalną przewagę (3:5). Po asie serwisowym Amina było 10:13, ale polscy siatkarze zerwali się do walki i odrobili straty (16:15). Ich gra jednak falowała i znów w ważnych momentach pojawiły się problemy ze skutecznością. Końcówkę i tym razem rozstrzygnęli po swej myśli Persowie. Poriya Hossein mocnym uderzeniem ustalił wynik na 23:25.

Set numer trzy to obiecujące otwarcie podrażnionych przebiegiem poprzednich partii Polaków. Prowadzili najpierw 5:2, a po asie serwisowym Dawida Dulskiego było 10:4. Rywale próbowali odrabiać straty, ale polscy siatkarze utrzymywali zaliczkę. W pewnym momencie prowadzili 19:14, później jednak dobra dyspozycja Seyeda w polu serwisowym mogła oznaczać nerwową końcówkę (19:17). Tym razem decydujące akcje padły łupem Polaków – w ostatniej skutecznie zaatakował Artur Szalpuk (25:21).

W czwartej partii, po wyrównanym początku, poszła punktowa seria od 8:7 do 12:7, po której biało-czerwoni przejęli inicjatywę. Polacy znów skutecznie grali w ataku, dobrze prezentowali się w bloku, a asa dołożył Kamil Semeniuk (15:8). W końcówce siatkarze trenera Nikoli Grbicia pewnie zmierzali po zwycięstwo, osiągając dziesięciopunktową przewagę. Seta znów zamknął skutecznym atakiem Szalpuk (25:15).

Spotkanie rozstrzygnęło się więc w tie-breaku. W nim Polacy na początku poszli za ciosem, skutecznie kończyli akcje i odskoczyli na kilka punktów. Dobrze dysponowany w tym meczu Dulski popisał się punktową zagrywką (5:2), a jego wyczyn szybko powtórzył Szalpuk (7:3). Nie zdołali jednak utrzymać przewagi i rywale odrobili straty (9:9). W końcówce nie brakowało emocji. Spotkanie rozstrzygnęły dwie akcje od stanu 13:13. W obu błędy popełnili siatkarze z Iranu – serwis w siatkę i przestrzelony atak dały Polakom ostatnie punkty (15:13).

Skrót meczu Polska - Iran:

Najwięcej punktów: Kamil Semeniuk (16), Dawid Dulski (16), Mateusz Bieniek (15), Artur Szalpuk (15) – Polska; Amin Esmaeilnezhad (17), Poriya Hossein (15), Mohammad Manavi (11) – Iran. Ważną rolę odegrali w tym meczu rezerwowi: Dulski, Szalpuk i Karol Kłos.

Polska – Iran 3:2 (23:25, 23:25, 25:21, 25:15, 15:13)

Polska: Jakub Szymański, Grzegorz Łomacz, Kamil Semeniuk, Mateusz Bieniek, Karol Urbanowicz, Karol Butryn – Kamil Szymura (libero) oraz Jan Firlej, Dawid Dulski, Mikolaj Sawicki, Karol Kłos, Artur Szalpuk. Trener: Nikola Grbić.
Iran: Seyed Mohammad Musawi, Amin Esmaeilnezhad, Mohammad Manavi, Poriya Hossein, Javad Karimi, Mohammad Valizadeh – Mohammad Reza Hazratpour (libero) oraz Shahrooz Homayonfarmanesh, Mohammad Taher Vadi. Trener: Behrouz Ataei.