Kolejny tie-break polskich siatkarzy! Emocjonujące starcie z Bułgarią w Lidze Narodów

Polscy siatkarze wygrali w Nagoi z Bułgarią 3:2 w swym trzecim meczu VNL 2023.

Polska wygrała z Bułgarią 3:2 w swym trzecim meczu turnieju Ligi Narodów siatkarzy w Nagoi. To trzecie zwycięstwo ekipy trenera Nikoli Grbicia. Wcześniej Polacy pokonali 3:1 Francję i 3:2 Iran, a w kolejnym spotkaniu zmierzą się w niedzielę z Serbią.

Pierwszy set był bardzo wyrównany. Obie ekipy długo walczyły punkt za punkt i żadna ze stron nie była w stanie zbudować znaczącej i trwałej przewagi. W końcówce Polacy odskoczyli na dwa oczka po ataku Artura Szalpuka (22:20), a później mieli piłkę setową (24:23). Skuteczniejsi w ataku rywale doprowadzili jednak do gry na przewagi i zwyciężyli w kluczowych akcjach. W ostatniej Martin Atanasov wygrał walkę na siatce (25:27).

Początek drugiej odsłony również przyniósł wyrównaną grę obu zespołów. Tym razem jednak w środkowej części seta przewagę zaczęli budować Polacy. Zaczęło się od dobrych zagrywek Mateusza Bieńka (15:13), a później powiększyli przewagę do trzech oczek (19:16). W końcówce losy seta rozstrzygnął właściwie Karol Butryn, który popisał się dwoma asami serwisowymi (21:17, 23:17). Skuteczne ataki Dawida Dulskiego i Jakuba Szymańskiego dały brakujące punkty (25:19).

W trzecim secie Polacy odskoczyli na dwa oczka po asie Szymańskiego (8:6), później na trzy (11:8), ale rywale błyskawicznie odrobili straty (11:11). W środkowej części seta Bułgarzy przejęli inicjatywę, wykorzystując kłopoty biało-czerwonych w przyjęciu. W pewnym momencie uzyskali cztery punkty przewagi (14:18); polscy siatkarze musieli gonić wynik i w pewnym momencie byli blisko (20:21). Końcówka przebiegła jednak po myśli bułgarskiej ekipy (22:25).

Początek czwartej partii przyniósł odrodzenie Polaków. Po serii świetnych zagrywek Kamila Semeniuka było 9:1! Wydawało się, że takie otwarcie ustawi seta. Bułgarzy próbowali jednak gonić wynik, w końcówce zmniejszyli różnicę do czterech oczek (22:18), a później po asie Denisa Karyagina – do dwóch (24:22). Polacy obronili jednak przewagę, a seta zamknął Artur Szalpuk (25:22).

Zwycięzcę meczu miał więc wyłonić tie-break. Polacy uzyskali w nim przewagę na początku. Po efektownym ataku Karola Kłosa ze środka było 8:4. Bułgarzy zmniejszyli różnicę (10:8), ale w kluczowym momencie atak Mateusza Bieńka i as Dawida Dulskiego dały ważne punkty biało-czerwonym (13:9). Serwis rywali w siatkę oznaczał piłkę meczową (14:10), a dwie akcje później kolejny błąd Bułgarów zakończył rywalizację (15:11).

Skrót meczu Polska - Bułgaria:

Najwięcej punktów: Artur Szalpuk (19), Dawid Dulski (10) – Polska; Martin Atanasov (15), Dimitar Dimitrov (11), Aleksandar Nikolov (10) – Bułgaria. Polacy lepiej punktowali zagrywką (9–3).

Polska – Bułgaria 3:2 (25:27, 25:19, 22:25, 25:22, 15:11)

Polska: Jakub Szymański, Mateusz Bieniek, Karol Urbanowicz, Karol Butryn, Artur Szalpuk, Jan Firlej – Kamil Szymura (libero) oraz Dawid Dulski, Grzegorz Łomacz, Kamil Semeniuk, Karol Kłos. Trener: Nikola Grbić.
Bułgaria: Nikolay Kolev, Martin Atanasov, Georgi Seganov, Aleks Grozdanov, Dimitar Dimitrov, Aleksandar Nikolov – Simeon Dobrev (libero) oraz Martin Bozhilov (libero), Iliya Petkov, Nikolay Penchev, Asparuh Asparuhov, Georgi Bratoev, Denis Karyagin. Trener: Plamen Konstantinov.