Norweska himalaistka planuje zdobyć 14 najwyższych szczytów przez trzy miesiące

Zimowe
Norweska himalaistka planuje zdobyć 14 najwyższych szczytów przez trzy miesiące
fot. PAP
Norweska himalaistka planuje zdobyć 14 najwyższych szczytów przez trzy miesiące

Norweska himalaistka Kristin Harila planuje zdobycie wszystkich 14 najwyższych szczytów świata w rekordowym czasie. Od 26 kwietnia stanęła na wierzchołkach dziewięciu ośmiotysięczników.

Norweżka wspięła się w sobotę przed świtem na Manaslu w zachodnim Nepalu, ósmy najwyższy na świecie szczyt (wysokość 8163 metrów) z Tenjenem (Lamą) Sherpą i pięcioma innymi przewodnikami.

 

ZOBACZ TAKŻE: Wzruszający wpis Justyny Kowalczyk-Tekieli o mężu

 

Rozpoczęła od ataku na Sziszapangmę w regionie Tybetu w Chinach 26 kwietnia i od tego czasu pokonała Dhaulagiri, Kanczendzongę, Everest, Lhotse, Makalu, Czo Oyu i Annapurnę w Nepalu. Teraz udaje się do Pakistanu, aby zdobyć Nanga Parbat, Gasherbrum I, Gasherbrum II, K2 i Broad Peak - poinformowali lokalni sponsorzy.

 

- Teraz schodzi ze szczytu i wyruszy do Pakistanu z Tenjenem, który był z nią na wszystkich dziewięciu podejściach – powiedział agencji Reutersa Tashi Lakpa Sherpa z firmy Seven Summit Treks, która zapewnia jej logistykę.

 

Harila ma nadzieję, że uda jej się zakończyć wspinaczkę na wszystkie 14 szczytów wyższych niż 8000 metrów w lipcu i jeśli się to powiedzie, ustanowi rekord najszybszego dotychczas wspinacza - Nirmala Purji z Nepalu, który zdobył wszystkie te szczyty w sześć miesięcy i jeden tydzień w 2019 roku.

 

- To jest cel i myślę, że mogę tego dokonać - powiedziała norweska himalaistka w maju w Katmandu. Wraz ze zdobyciem Manaslu jej „poszukiwanie 14 szczytów wkracza w nową fazę” - czytamy w poście na jej stronie internetowej.

 

Wspinaczka na wszystkie 14 najwyższych szczytów w okresie kilku miesięcy to wyjątkowej trudności wyczyn, którego wielu wspinaczy dokonuje zwykle przez lata.

fdz, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie