Przełom na siatkarskich parkietach? Sędziowie będą mogli pokazać zieloną kartkę!

Siatkówka
Przełom na siatkarskich parkietach? Sędziowie będą mogli pokazać zieloną kartkę!
fot. Cyfrasport
W finałach Ligi Narodów sędziowie będą mogli pokazać zieloną kartkę

Podczas turnieju finałowego bieżącej edycji Ligi Narodów sędziowie dostaną do dyspozycji dodatkowe "narzędzie". Mowa o zielonej kartce, którą arbiter będzie mógł pokazać za zachowania zgodne z postawą fair play.

FIVB zdecydowało, że właśnie podczas finałów tegorocznych rozgrywek VNL testowana będzie zielona kartka. W przeciwieństwie do kartek żółtych i czerwonych ma być ona nagrodą dla zawodników. 

 

ZOBACZ TAKŻE: Liga Narodów siatkarzy 2023: Gdzie oglądać mecze? Transmisje TV i stream online pierwszego tygodnia

 

Wielokrotnie podczas siatkarskich spotkań możemy zaobserwować dłuższe przerwy w grze, które spowodowane są działaniem systemu challenge. Zielona kartka, którą sędzia nagradzałby siatkarza za chociażby przyznanie się do dotknięcia piłki, mogłaby znacznie upłynnić grę i zmotywować zawodników do postawy fair play.

 

Nie wiadomo jeszcze, czy FIVB wprowadzi powyższe rozwiązanie na dłużej. Na razie zapadła decyzja tylko o fazie testów. Warto wspomnieć, że zielone kartki pokazywane są m.in. na włoskich parkietach, gdzie zadebiutowały pięć lat temu.

 

Międzynarodowa federacja siatkarska chce jeszcze mocniej zmotywować samych zawodników do gry fair. Drużyna, która w finałach VNL zdobędzie najwięcej zielonych kartek, otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy dolarów.

 

Turniej Final Eight odbędzie się w pomorskiej ERGO Arenie w dniach 19-23 lipca bieżącego roku.

Frank Dzieniecki/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie