CSIO 5* w Sopocie: Triumf Belgów w Pucharze Narodów, Polska poza podium

Wilm Vermeir na koniu Crescendo MB ze zwycięskiej drużyny Belgii, startujący w konkursie Pucharu Narodów podczas międzynarodowych zawodów jeździeckich w skokach "CSIO 5* Sopot Horse Show 2023", na obiekcie Hipodrom Sopot.

Jeźdźcy Belgii wygrali w niedzielę w Sopocie w międzynarodowych zawodach w skokach CSIO 5* Horse Show 2023 konkurs Pucharu Narodów Longines FEI of Poland. Na podium stanęli także Argentyńczycy i Niemcy. Polacy w stawce ośmiu zespołów uplasowali się na szóstej pozycji.

W drużynowym konkursie o wysokości przeszkód do 160 cm do wygrania było 936 tys. złotych. Triumfatorzy, którzy jechali w składzie Koen Vereecke, Niels Bruynseels, Gudrun Patteet i Wilm Vermeir otrzymali 300 tys. zł.

Ten pierwszy triumfował w piątek w najważniejszym indywidualnym konkursie całej imprezy - Longines Grand Prix (wysokość przeszkód 160 cm, pula nagród 635 tys. zł), za co dostał 158,5 tys.

Argentyńczycy (Matias Albarracin, Matias Larocca, Mariano Ossa i Jose Maria Larocca) zainkasowali 187,2 tys., a ubiegłoroczni zwycięzcy Niemcy (Joerne Sprehe, Stefan Engbers, Andre Thieme i Gerrit Nieberg) 150 tys. zł.

Polakom przypadła szósta lokata. Gospodarze, których wyprzedzili jeszcze Szwajcarzy i Irlandczycy, jechali w zestawieniu: Adam Grzegorzewski na wałachu Issem, Maksymilian Wechta na ogierze Chepettano, Cassandra Orschel na klaczy Dacara E i Przemysław Konopacki na klaczy Home-Run. W poprzedniej edycji, także w gronie ośmiu teamów, biało-czerwoni zajęli piąte miejsce.

W pierwszym niedzielnym konkursie o Puchar Energi z Grupy Orlen (wysokość przeszkód 140 cm, pula nagród 20 tys. zł) najlepszy okazał się Mściwoj Kiecoń na wałachu Maestro Van’t Breezerhof, a za nim sklasyfikowani zostali Belg Alexander Housen na klaczy Karenina Z i Niemiec Joerne Sprehe na ogierze Hickstead White.

Polacy wygrali dwa konkursy. W piątek na najwyższym stopniu podium w Pucharze Biotaniqe (140 cm, 20 tys. zł) stanęła także Aleksandra Kierznowska, która jechała na klaczy Badorette.

Zawody z cyklu CSIO odbyły się w Sopocie po raz 25., w tym ósmy raz z rzędu w najwyższej randze pięciu gwiazdek. Rozegrano 13 konkursów, w tym dziewięć na poziomie CSIO5* i cztery w ramach CSI1* o łącznej puli nagród ponad 2,2 miliona zł.

W wyższej kategorii rywalizowało 67 jeźdźców z 24 krajów na 167 koniach, a w niższej 45 zawodników z 11 państw na 57 wierzchowcach.