Natalia Kałucka przed Aleksandrą Mirosław! Dwa medale Polek na Igrzyskach Europejskich

Natalia Kałucka zdobyła złoty medal Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 we wspinaczce sportowej na czas. W finale zawodów w Tarnowie sprawiła dużą niespodziankę, pokonując Aleksandrę Mirosław. Brązowy medal wywalczyła Włoszka Beatrice Colli.

Polki zdominowały tę konkurencję. W eliminacjach jako jedyne pokonały 15-metrową ściankę w czasie poniżej siedmiu sekund, ale zdecydowanie najszybsza była wielka faworytka - Mirosław (6,48).

W ćwierćfinale i półfinale biało-czerwone odniosły łatwe zwycięstwa i wreszcie spotkały się ze sobą w finale. Niespodziewanie zwyciężyła Kałucka, bijąc wynikiem 6,57 rekord życiowy i wyprzedzając Mirosław o 0,06 s.

To pierwsza porażka Mirosław od długiego czasu. W tym sezonie wygrała trzy zawody Pucharu Świata: w Seulu, gdzie trzykrotnie biła rekord świata (wynosi on oficjalnie 6,25 s), w Dżakarcie i w Salt Lake City. W sumie zwyciężyła w siedmiu ostatnich rundach PŚ, w których brała udział.

21-letnia Kałucka odniosła zwycięstwo przed publicznością w rodzinnym Tarnowie. Jedną z pierwszych, która pospieszyła z gratulacjami, była jej siostra bliźniaczka - Aleksandra.

Mimo młodego wieku jest utytułowaną zawodniczką. W 2021 roku zdobyła w Moskwie tytuł mistrzyni świata w tej konkurencji, rok później w Monachium zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy, ale w ostatnim czasie pozostawała w cieniu Mirosław. Na podium, odbierając złoty medal z rąk ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka, miała łzy w oczach. Z kolei Mirosław była wyraźnie zawiedziona.

Polki skupią się teraz na przygotowaniach do mistrzostw świata w Bernie (1-12 sierpnia), które będą pierwszą imprezą kwalifikacyjną do igrzysk olimpijskich w Paryżu.

W 2021 roku w Tokio wspinaczka sportowa zadebiutowała w programie olimpijskim, a Mirosław zajęła wysokie, czwarte miejsce w finale zawodów w kombinacji. W 2024 roku w Paryżu popisowa specjalność Polek będzie już osobną konkurencją.