Lekkoatleta oczyszczony z zarzutów! Wystartuje w Budapeszcie

Inne
Lekkoatleta oczyszczony z zarzutów! Wystartuje w Budapeszcie
fot. PAP
Peter Bol

Australijski organ antydopingowy umorzył postępowanie przeciwko lekkoatlecie Peterowi Bolowi po tym, jak stwierdził, że jego pozytywny test na obecność syntetycznej erytropoetyny (EPO) był błędny. Australijczyk został tymczasowo zawieszony w styczniu.

Tymczasowe zawieszenie zostało zniesione miesiąc po tym, jak stwierdzono, że wynik badania próbki "B" nie zgadzał się z próbką "A". Sport Integrity Australia (SIA) kontynuowała jednak dochodzenie twierdząc, że próbka "B" dała "wynik nietypowy", a nie negatywny.

 

ZOBACZ TAKŻE: Mistrz olimpijski uzyskał minimum. Pobiegnie w Budapeszcie

 

We wtorek SIA poinformowała, że zweryfikowała wyniki w innym laboratorium akredytowanym przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) oraz uzyskała opinię uznanego przez WADA eksperta ds. EPO i stwierdziła, że próbka "A" Bola była negatywna. Dochodzenie w sprawie tej próbki zostało przez SIA zakończone, co pozwoli biegaczowi wystartować w tegorocznych mistrzostwach świata w Budapeszcie, rozpoczynających się 19 sierpnia.

 

Sam zawodnik od początku utrzymywał, że jest niewinny. "To był fałszywy pozytywny wynik, tak jak mówiłem przez cały czas" - napisał w oświadczeniu. „Nikt nigdy nie powinien doświadczyć tego, przez co ja przeszedłem w tym roku” - dodał.

 

SIA podkreśliła, że przestrzegała kodeksu antydopingowego WADA podczas prowadzenia dochodzenia, ale dodała, że sprawa Bola skłoniła do przeglądu procesu badania EPO. "Sport Integrity Australia będzie teraz czekać na wyniki kontroli procesów badania EPO prowadzonej przez WADA" - poinformowała SIA.

jbart, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie