Co za dzień biało-czerwonych wioślarzy! Trzy złota i dwa srebrne medale na uniwersjadzie w Chengdu!

Inne
Co za dzień biało-czerwonych wioślarzy! Trzy złota i dwa srebrne medale na uniwersjadzie w Chengdu!
fot. Media AZS
Co za dzień biało-czerwonych wioślarzy! Trzy złota i dwa srebrne medale na uniwersjadzie w Chengdu!

Kapitalne starty Akademickiej Reprezentacji Polski w wioślarstwie przyniosły aż pięć niedzielnych medali, w tym aż trzy złote. W momencie, gdy Polacy wywalczyli trzecie złoto, z 11 złotymi krążkami reprezentacja Polski awansowała na czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej całych zawodów, a łącznie mieliśmy na koncie już 30 medali. To był nasz dzień w Sichuan Water Sports School!

Już w pierwszym biegu rozgrywanym rano w Sichuan Water Sports School biało-czerwoni mogli mieć powody do wielkiej radości. To Akademicka Reprezentacja Polski w Wioślarstwie jako pierwsza zdobyła złoty medal w tej konkurencji w Chengdu. Drużyna w składzie: Barbara Streng, Katarzyna Duda, Jakub Woźniak, Kajetan Szewczyk wywalczyła złote medale w kategorii czwórek podwójnych mix.

 

ZOBACZ TAKŻE: Kamil Szymura: Udaje nam się utrzymywać koncentrację

 

– Po przedbiegach spodziewaliśmy się takiego wyścigu, ale on nas też trochę zaskoczył – opowiada Kajetan Szewczyk. – Myśleliśmy, że naszymi głównymi rywalami będą Niemcy, ale w trakcie dystansu okazało się, że są nimi Włosi. Mieliśmy z trenerem dobry plan na ten bieg, od początku mieliśmy klapki na oczach i po prostu robiliśmy swoje. Byliśmy skoncentrowani na sobie, nie patrzyliśmy na innych. Było konkretnie ciężko, ale po medalu jest fajnie. Nie podoba mi się tylko pogoda, jest zbyt wysoka wilgotność i temperatura – dodaje złoty medalista z Chengdu.

 

Biało-czerwoni cały dystans kontrolowali sytuację, ostatecznie o ponad sekundę wyprzedzili Włochów i o ponad cztery Niemców. – Otworzyliśmy worek z medalami, mam nadzieję że reszta naszych reprezentantów także spełni swoje marzenia – mówiła Barbara Streng. – Chcieliśmy zacząć jak najmocniej i to nam pomogło, bo Włosi bardzo mocno finiszowali, zresztą tego się właśnie spodziewaliśmy. Dawaliśmy z siebie sto procent, czuliśmy się mega zmotywowani, bo Polacy zdobywają mnóstwo medali, więc my także chcieliśmy spróbować dorzucić coś od siebie.

 

I rzeczywiście, kolejni reprezentanci Polski dorzucali. Czwórka Katarzyna Boruch, Martyna Jankowska, Izabela Pawlak i Anna Potrzuska wywalczyły srebrne medale, przegrywając tylko z Chinkami. Ten sam kolor medalu zdobyła dwójka Paulina Chrzanowska i Izabela Gałek. To nie był jednak koniec fantastycznych informacji, bowiem nasi wioślarze wywalczyli jeszcze dwa złota – dwójka Bartosz Bartkowski i Krzysztof Kasparek oraz Zuzanna Jasińska. Ta ostatnia popłynęła jak profesor, prowadząc od startu do mety.

 

– Taki był plan, trener przed startem zalecił mi szybkie tempo od początku, miałam rozpędzić łódkę i to trzymać – zdradza Zuzanna Jasińska. – Taki był plan, żeby nie patrzeć na rywalki tylko narzucić tempo i robić swoje. Bardzo się cieszę, że moja konkurencja ma takie wyniki medalowe, musiało być dobrze bo mieliśmy sporo przedstawicieli w finałach A. Warunki były tutaj ciężkie, jak w saunie parowej, ale według mnie trzeba sobie radzić w każdych, wioślarstwo to sport, w którym trzeba umieć się przystosować – dodaje.

 

Start biało-czerwonych w 31. Letniej Uniwersjadzie w Chengdu wspierają m.in. sponsor główny Akademickiego Związku Sportowego PZU S.A., a także Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

Do tej pory Polacy zdobyli w Chengdu trzydzieści medali – złote wywalczyli wioślarze Zuzanna Jasińska, dwójka Bartosz Bartkowski i Krzysztof Kasparek, czwórka Barbara Streng, Katarzyna Duda, Jakub Woźniak, Kajetan Szewczyk; pływacy Kamil Sieradzki, Dominik Dudys, Mateusz Chowaniec i Jakub Kraska (sztafeta 4×100 metrów stylem dowolnym) oraz indywidualnie dwa Kamil Sieradzki (200 metrów stylem dowolnym i 100 metrów stylem dowolnym) i Adela Piskorska (100 metrów stylem grzbietowym), lekkoatleci (dwukrotnie) Nikola Horowska (skok w dal i bieg na 200 metrów), Oskar Stachnik (rzut dyskiem) i Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą); srebrne lekkoatleci Magdalena Bokun (skok w dal), Szymon Mazur (pchnięcie kulą) i Marlena Granaszewska (bieg na 200 metrów), pływacy Jakub Majerski (50 metrów stylem motylkowym), Jan Kałusowski (100 metrów stylem klasycznym) oraz Dominika Sztandera, Kornelia Fiedkiewicz, Kacper Stokowski i Jakub Majerski (sztafeta 4×100 metrów stylem zmiennym), wioślarze czwórka Katarzyna Boruch, Martyna Jankowska, Izabela Pawlak i Anna Potrzuska, dwójka Paulina Chrzanowska i Izabela Gałek

 

Brązowe medale wywalczyli zaś strzelec Oskar Miliwek (pistolet szybkostrzelny 25 metrów), taekwondzistka Patrycja Adamkiewicz (kat. -57kg), drużyna taekwondzistek Patrycja Adamkiewicz, Aleksandra Kowalczuk, Julia Sereda i Łucja Oleszczuk, judoka Kacper Szczurowski (kat. +100kg), pływacy Dominika Sztandera (100 metrów stylem klasycznym) i Mateusz Chowaniec (100 metrów stylem dowolnym), florecista Jan Jurkiewicz i lekkoatleci Dawid Piłat (rzut młotem), Aleksandra Śmiech (rzut młotem), Adrianna Laskowska (trósjkok) i Krzysztof Kiljan (bieg na 110 metrów przez płotki).

 

Wyniki finałów A:
czwórki podwójne mix:
1. Polska (Barbara Streng, Katarzyna Duda, Jakub Woźniak, Kajetan Szewczyk) 6:18.25, 2. Włochy 6:19.91, 3. Niemcy 6:22.28;
1xMA:
1. Povilas Stankunas (Litwa) 6:57.40, 2. Weichun Chen (Chiny) 6:58.53, 3. Bahman Nasiri (Azerbejdżan) 6:58.97… 5. Cezary Litka (Polska) 7:20.15;
1xKL:
1. Zuzanna Jasińska (Polska) 7:43.31, 2. Elena Sali (Włochy) 7:47.84, 3. Julia Tertunte (Niemcy) 7:50.42;
4-MA:
1. Chiny 6:09.46, 2. Włochy 6:12.46, 3. Turcja 6:18.14… 5. Polska (Piotr Dziewieczyński, Mikołaj Januszewski, Damian Józefowicz, Przemysław Wanat);
4-KA:
1. Chiny 6:41.05, 2. Polska (Katarzyna Boruch, Martyna Jankowska, Izabela Pawlak, Anna Potrzuska) 6:50.05, Holandia 6:52.00;
2xMA:
1. Polska (Bartosz Bartkowski, Krzysztof Kasparek) 6:26.11, 2. Litwa 6:27.27, 3. Chiny 6:28.11;
2xKA:
1. Litwa 7:13.12, 2. Polska (Paulina Chrzanowska i Izabela Gałek) 7:16.49, 3. Włochy 7:16.57.

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie