Sukces Polaków! Wywalczyli olimpijskie kwalifikacje

Polacy wywalczyli olimpijskie kwalifikacje

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki zajęli siódme, a Dominik Buksak (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań) 10. miejsce w Hadze w żeglarskich mistrzostwach świata w klasie 49er. Polacy wywalczyli też dwie olimpijskie kwalifikacje dla kraju w klasie iQFoil.

Mistrzostwa świata klas olimpijskich są pierwszą, ale jednocześnie najważniejszą żeglarską kwalifikacją dla krajów do przyszłorocznych igrzysk, których regaty odbędą się w Marsylii. Ta impreza rozgrywana jest raz na cztery lata, zawsze rok przed olimpijską rywalizacją.

W Holandii w 10 konkurencjach ściga się około 1400 zawodników. W tym gronie jest 36 Polaków, którzy występują w dziewięciu - nie ma ich tylko w katamaranach Nacra 17.

W piątek zakończyli rywalizację skiffiści. W klasie 49er, w której ścigały się 83 załogi, dwa polskie duety zakwalifikowały się do podwójnie punktowanego ostatniego wyścigu medalowego z udziałem 10 czołowych ekip.

Na początku bardzo regat dobrze radzili sobie Przybytek z Piaseckim, którzy plasowali się nawet na drugiej pozycji. Reprezentanci gdańskiego klubu przystąpili jednak do medalowego wyścigu z dziewiątej pozycji, wywalczyli w nim drugą lokatę i ostatecznie zajęli siódme miejsce. W tej klasie było do zdobycia 10 olimpijskich nominacji.

Buksakowi i Wierzbickiemu przypadła w ostatnim starcie szósta lokata i w sumie zamknęli pierwszą "10". Na 16. pozycji uplasowali się Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk), a na 52. Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn).

Tytuł obronili Holendrzy Bart Lambriex i Floris van de Werken, na drugim stopniu podium stanęli Szwajcarzy Sebastian Schneiter i Arno De Planta, a na trzecim Hiszpanie Diego Botin Le Chever i Florian Trittel Paul.

W kobiecej klasie 49erFX także przewidziano 10 paszportów na igrzyska. Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Sandra Jankowiak (OŚ AZS Poznań) zajęły w stawce 58 duetów 22. lokatę, a Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) były 51.

Złoty medal wywalczyły Szwedki Vilma Bobeck i Rebecca Netzler, które wyprzedziły Holenderki Odile van Aanholt i Annette Duetz oraz Australijki Olivię Price i Evie Haseldine.

W pozostałych klasach w piątek żeglarze nie zeszli na wodę. Biało-czerwoni nie wystąpią w finałowych wyścigach klasy iQFoil z udziałem 10 czołowych deskarzy, ale wywalczyli olimpijskie kwalifikacje (przewidziano w niej po 11 miejsc). Paweł Tarnowski zajął 13. lokatę indywidualnie, ale dziewiątą wśród krajów, natomiast Maja Dziarnowska (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot) odpowiednio 19. oraz 10.

Mistrzostwa w Hadze zakończą się w niedzielę.

Za rok w olimpijskich regatach w Marsylii rywalizować będzie 330 żeglarzy (20 mniej niż w Tokio), w równej liczbie po 165 kobiet i mężczyzn.